Salyangoz ilaçlama

0212 552 79 00


Salyangoz ilaçlaması yaptırmadan önce bu haşere hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmamız gerekir.

Salyangoz ya da diğer adıyla sümüklüböcekler, bitkilere zarar veren ve bu şekilde maddi zararlara yol açan canlılardır. Genellikle yağmurdan sonra ortaya çıkan ve açık alanlarda sık görülen bu haşereleri yok etmek için salyangoz ilaçlama yaptırmak şarttır. Salgıladığı yapışkan sıvı sayesinde kolaylıkla hareket eden bu canlılar, sahip oldukları salgı nedeniyle sümüklüböcek adını almıştır.

Sümüklüböcek yumuşakçalar sınıfından olan, üstünde kabuğu bulunan ve iç organları bu kabuğun içinde bulunan bir canlıdır. Alın kısmında 4 adet duyarga bulunur. Bunlardan ikisi uzun, diğer ikisi daha kısadır. Kısa olan duyargada dokunma organları bulunan salyangozun, uzun olanlarında ise gözleri bulunur. Tarla ve bahçe gibi alanlarda büyük maddi zararlara yaratabilen bu canlılardan kurtulabilmek için sümüklüböcek ilaçlama yaptırılması şarttır.


Salyangoz Zararları

Salyangozda iskelet olmamakla birlikte kıvrımlar halinde olan kabuğu sayesinde ayakta durur. Tehlike sezdiğinde açıkta bulunan kabuğunun son kıvrımına girebilir. Kanı pıhtılaşma yapmaz, renksizdir. Nemli ve ılık havaları seven bu haşereler çok soğuk havalarda vücutlarında bol miktarda su bulunduğu için donabilirler. Yine çok sıcak havalarda da kuruyabilirler. Bu nedenle havaların çok sıcak olduğu dönemlerde salyangozlar, ağaç kavuklarına saklanır. Sümüklüböcekten kurtulmak yeşil alanları korumak açısından oldukça önemlidir. Bahçelerimiz de sıklıkla rastlayacağımız bu haşereler ile mücadele için salyangoz ilaçlama uygulatılmalıdır.


Salyangoz ile Mücadele

Diğer çoğu böcek türü gibi yumurta ile üremesini gerçekleştiren salyangozlar, yumurtalarını toprakta 8-10 cm kadar çukur açarak, çukurun içine bırakırlar. Bir süre sonra yumurtadan çıkan yavruların kabukları ilk başta yumuşaktır. Zamanla salgılanan kireçle sertleşir. Kuraklıktan korkan sümüklüböcekler güneşten gizlenir geceleri aktif olurlar. Kışları da kabuklarına saklanan salyangozlar yağmurlu günlerde çoğalırlar. Çoğalmalarına engel olunması kişilere verilecek bazı rahatsızlıkların önüne geçecektir. Salyangoz insanlara ısırmadıkları için sağlıkları açısından zarar vermezler ancak, bitkilere verdikleri zararlarla büyük rahatsızlık demektirler. Diğer böcek türleri gibi salyangoz ile mücadele de önemlidir. İlaçlama, bu alanda hizmet veren profesyonel şirketler tarafından uygulanmalıdır.

Sorun Haşereyse Çözüm Bizde. % 100 Müşteri Memnuniyeti