Kokusuz ilaçlama; herhangi bir kokusu olmayan ve ilaçlama esnasında ortamı terk etmeye gerek duymadan yapılan ilaçlama şeklidir. Kokusuz ilaçlama, diğer ilaçlama yöntemleri gibi tüm haşereler için etkili değildir. Pire, tahtakurusu ya da tahtakurdu gibi haşere grubu için etkili bir yöntem değildir.

Kokusuz İlaçlama Nasıl Yapılır?

İlaçlama yönteminde uygulanan metot, sisleme ya da buharlama sistemi şeklindedir. Çünkü su bazlı hazırlanan ilaçlarda etkili yöntem spreylemedir. Sırt pompasına su ve ilaç karıştırılarak, işin uzmanı tarafından ortam ilaçlanır.

İlaçlama esnasında tıpkı diğer ilaçlama yöntemleri gibi etrafta bulunan gıda malzemeleri ve eşyalar ortadan kaldırılmalıdır. Her ne kadar insana zarar vermese de donanımsız olarak ortamda bulunmak sağlık açısından çok da iyi değildir.

Camların kapatılması ilacın etkisini daha uzun süre göstermesi açısından yararlıdır. Ortamdan en az yarım saat uzak kalmakta ise fayda vardır.

Kokusuz ilaçlama; yoğun çalışma ortamında bile iş akışını aksatmadan ve kişileri rahatsız etmeden uygulanabilecek en etkili yöntemlerin başında gelir. Her ne kadar kokusuz olsa da haşereler üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir.

Kokusuz ilaçlamada ilaçlama yapan kişi tarafından detaylı bilgi alınmalı ve buna göre hareket edilmelidir. İlaçlama anında kullanılan eşyalara, tabak, çanak, bardak, havlu vs. ilaç bulaşabileceğinden dolayı, sonrasında bu eşyalar muhakkak dezenfekte edilmelidir. Aksi takdirde kişiler üzerinde olumsuz etkiler gösterebilir.

Sağlık bakanlığı tarafından onaylı ilaçların kullanılması yine her zamanki gibi çok önemlidir. Çünkü sahte karışımlar yaparak piyasada daha ucuza satılan ilaçlar sadece haşereler için değil insanlar için de büyük tehlike oluşturabilmektedir.

Kokusuz ilaçlama yaptıktan sonra ortamı havalandırmakta fayda vardır. Her ne kadar insanları zehirlemez denilse de, bazı insanlar bu tarz ilaçlara karşı da oldukça hassasiyet göstermektedir. Özellikle ilaçlar gıdalara bulaşmışsa o gıda kesinlikle atılmalıdır. Çünkü gıdanı yapısını bozan ilaç, gıda tüketiminde insanları zehirleyebilir.

Kokusuz ilaçlamanın en büyük avantajlarından biri, yoğun ve sürekli çalışma ortamlarında rahatlıkla uygulanmasıdır. Ortamda bunan insanları yerinden etmeden ve işi aksatmadan hızlı ve kolay bir şekilde ilaçlama yapılmaktadır.