Kokulu ilaçlama yöntemi eskisi kadar artık tercih edilmemekte ve gerekli olmadığında kaçınılan bir ilaçlama türüdür. Pire , arı ve akrep haricinden tercih edilmemesi sakıncalı olabilir. İlaçlama yapılacak alanda sadece tam donanımlı ilaçlama personelinin bulunması gerekmektedir.

Pire , arı ve akrepleri ortadan kaldırmak için kullanılan kokulu ilaçlama yönteminde, tank içerisinde bulunan ilaç pülverizatör yardımı ile haşere bulunan bölgeye püskürtülerek uygulanmaktadır. Bu işlem sırasında ilaca maruz kalan haşerelerin anında ölümleri gerçekleşmektedir. Haşere türüne ve yoğunluğuna göre ilaç miktarı belirlenir. İlaç ortamda bulunan tüm köşe ve iç kısımlara temas etmek zorundadır. İlaç temas etmeyen bölgelerde bulunan haşerelerin bir kısmı maalesef ölmez. Bu nedenle ilaçlama yapılacak alanda bulunan dolap ve şifonyer gibi eşyaların içlerinin tamamen boş ve kapaklarının açık olması gerekmektedir.

Kokulu İlaçlama Nasıl Yapılır?

Kokulu ilaçlamada dikkat edilmesi gereken en belirgin özellik, ilaçların Sağlık Bakanlığı tarafından muhakkak onaylanmış olmasıdır. Sahte karışımlar insanlar üzerinde de oldukça kötü etkilere sebep olabilir hatta ölüme kadar yol açabilir. Ortamın kişilerden ve hayvanlardan arındırılmış olması gerekmektedir. Püskürtme metodu uygulanacağı için muhakkak donanımlı maske ve ek donanımlar giyilmelidir.

Etrafta kullanılan hiçbir eşyanın ve gıda malzemelerinin bulunmaması muhakkaktır. Bilhassa bebek eşyalarının etrafta kesinlikle bulunmaması gerekmektedir. Çünkü bebek ciltleri yetişkinlere oranla daha hassas bir yapıya sahiptir.

İlaçlama yapılan ortam, işlem bittikten sonra haşerelerin ortadan kalktığından emin olduktan sonra en az 2 saat havalandırılmalıdır. Yoğunluğuna göre bu zaman dilimi çoğaltılabilir.

Kokulu ilaçlamada bilinen ve güvenilir firmalarla iş birliği içinde olmak çok önemlidir.