fare ilaçlamada kullanılan kemirgen istasyonu

Kemirgen insan hayatını hem maddi hemde biyolojik olarak etkileyen canlılardır. Genel olarak yaşam alanları dışında barınan bu canlılar insanların yaşam alanları keşvettiklerinde onlar için cazip yeni bir yuva olduğunu düşünerek insanların yaşam alanlarına taşınırlar. Her ne kadar tek geziyor gibi görünselerde koloni halinde yaşarlar, bir tanesini görmek diğerlerinin geliceğinin habercisidir.

Büyük sorunlar yaratan kemirgen türlerinden biri olan fareler, insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Yaşadığı ve beslendiği besinler nedeniyle birçok hastalığı insanlara bulaştırmaktadır. Örneğin 1347 – 1351 yılları arasında yaşanan büyük veba salgınının çok hızlı bir şekilde yayılmasının nedeni farelerdir.Bu salgın yaklaşık olarak 25 milyon kişinin ölümüne sebep olmuştur.Bu yüzden farelerin yaşam alanlarından uzak tutulması gerekmektedir.

Fareler Nerelerden Gelir ?

Çok küçük yarık ve çatlaklardan girebilirler. Hatta lağım fareleri özellikle evinize su giderlerinden girebilir. Çok iyi yüzücü oldukları için boğulmadan evinizin içine kadar girerler.Duvarlar malesef sizi farelerden koruyamaz.
Fareleri uzak tutmak adına eskiden kullanılan kapan sistemleri artık yetersiz kalmakta ve fareler artık bu tuzağa düşmemektedir. Yeni geliştirilen sistemler sayesinde fareleri zehirleyerek yuvalarında ölmelerini sağlamaktadır.

Kemirgen istasyonu Sistemi nasıl çalışır ?

Kemirgen istasyonu kilitli bir düzenek olup farelerin girebiliceği iki adet giriş-çıkış yoluna sahiptir. İçerisine konulan BAYER marka fare ilacı sayesinde fareleri 30 metre öteden kendisine çekmektedir. İlaç içeriği farelerin sevdiği besinlerden ve bir dizi kimyasal maddeden oluşmaktadır. Bu yüzden ilaç istasyon içerisinden farenin çıkartıp götüremeyeceği bir şekilde tasarlanmıştır. Farenin ilacı istasyon içerinsen çıkartması, çocuklara ya da başka canlılara zarar verebilir. Fare bu ilacı tükettikten sonra 4 ila 6 saat arasında hastalanır, içgüdüsel olarak yuvasına geri döner. Yuvasına döndükten kısa bir süre sonra ölüm gerçekleşir. İlacın içeriğindeki kimyasallar sayesinde fare cesedi koku yapmaz ve çürümez. Eğer kolonisi olan bir fare ise yamyamlık özelliklerinden dolayı ölen fareden beslenirler ve onlarda zehirlenerek ölürler.

Kemirgen istasyonu kurulumu nasıl yapılır ?

Kemirgen istasyonu alanın türüne ve boyutuna göre belirli aralıklarla yerleştirilir. Düzenli aralıklarla kontrolü sağlanır ve fare ilacının durumu kontrol edilir.

Ruhsatsız ilaçlama şirketlerinden istasyon sistemi talep etmeyin. Kurulan istasyonlarda kullanılan yemler hiçbir test ve onay almamıştır.  Bu yüzden ilaçlama hizmeti almadan önce firma araştırması yapınız.