Çevrede bulunan zararlı haşereleri ortamdan uzaklaştırmak ya da tamamen ortadan yok etmek için pek çok farklı yöntemler geliştirilmiştir. Kimyasal ve biyolojik yöntemler olmak üzere değişkenlik gösteren bu yöntemler, yaşam alanının temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi için geliştirilmiştir. Haşereler nesnelere, insanlara ve çevreye çeşitli zararlar vermektedir. İnsan hayatını önemli derecede etkileyen haşereler bulunduğu gibi yalnızca çevreye zarar veren haşereler de bulunmaktadır. Ancak her ne olursa olsun, yaşam alanında gezinen haşereler her daim rahatsız edici bir durumdur. Etrafa ve kişiye rahatsızlık veren bu durumdan kurtulmak için değişik yöntemler geliştirilmiştir. İlaçlama yöntemleri, haşereleri yok etmek için en etkili ve en garantili yöntemlerin başında gelir.

İlaçlama yöntemleri uzman kişiler tarafından hazırlanan kimyasal içerikli yöntemlerdir. Haşerenin çeşidine göre içeriği ve dozu değişen ilaçların kullanım şekilleri de yine birbirinden farklıdır. Jel ilaçlama olarak geliştirilmiş olan ilaçlama yöntemi, kişilerin en sık başvurduğu yöntemlerden birisidir.

Jel İlaçlamanın Kullanım Şekli

Oldukça basit olmasına rağmen oldukça etkili bir yöntemdir. İşleyiş biçimi, bir jel şırıngası yardımı aracılığı ile haşerenin bulunduğu bölgeye yarım gramdan daha az bir miktar jel damlacıklar bırakılır. Jel damlacıklarının bırakıldığı bölgelerde, haşereler yuvalarına geri döner ve yuvalarında ölürler. Çünkü genel olarak haşerelerin çıkış yönüne sıkılan jeller, haşerelerin ilerlemesini engeller ve onları zorunlu olarak yuvalarına geri dönmeye mecbur bırakır. Yuvada canlı kalan haşereler ölen haşereler ile beslenir ve ardından onlar da ölür. Bu ölüm şekli zincirleme olarak devam eder ve haşereler bu şekilde tamamen ortadan kalkmış olur.

Jel İlaçlamanın Yönteminin Etkileri

Hamam böcekleri üzerinde tesiri oldukça fazladır.

Ortamdan ayrılmadan yapılabilir.

Evcil hayvanlara zararı yoktur.

Çevreye ya da insanlara olumsuz bir etkisi yoktur.

Kokusuz ilaçlama yöntemlerinden biridir.

Jel ilaçlama yapmadan önce bir ön hazırlık gerekmez.

Jel ilaçlama yaptıktan sonra herhangi bir temizlik ya da dezenfekte işlemi gerekmez.

Sıkıldığı ortamda uzun süre süren bir etkisi vardır.

Diğer ilaçlama yöntemlerinde olduğu gibi jel ilaçlamada da işi uzmanına bırakılmalı ve bilinmeyen karışımları kesinlikle uygulanmamalıdır.