İlaçlama: yaşam alanının aktif olduğu bölgelerde insanlara, çevreye ya da nesnelere zarar verme ihtimali olan zararlılara karşı kimyasal ya da biyolojik önlemler alma yöntemidir. Bu yöntemler aynı zanda dezenfekte ve temizleme amaçlı olmaktadır. İlaçlamanın birden çok yöntemi vardır. yöntem çeşitleri, zararlının boyutuna, çeşidine, üreme ve çoğalma şekline, bölgenin hava durumuna gibi pek çok etkene göre değişmektedir. Hemen hemen her ilaçlama yöntemi kendi içinde oldukça büyük etkiye sahiptir. İlaçlamanın yöntemleri olduğu gibi belli zamanları da vardır. Aynı zamanda ilaçlamanın ne zaman yapılacağı ve kim tarafından yapılacağı da oldukça büyük önem taşır. Profesyonel bir ekip tarafından ilaçlama yapmak hem sağlık hem de güvenlik açısından da yine büyük bir önem taşımaktadır.

İlaçlama yöntemlerini sıralamak gerekirse;

Jel ilaçlama

Jel ilaçlama metodu en sık kullanılan yöntemler arasında yerini almaktadır. Kullanılan yöntemde, jelin sıkıldığı bölgedeki haşereler ilacı yer ve yedikten sonra yuvasına geri döner. Yuvasına geri dönen haşereler burada ölür. Ortamda bulunan diğer haşereler de ölen haşereyi yiyerek ölür. Ve böylece bir döngü oluşarak toplu ölüm gerçekleşir.  Sağlık açısından da ağız yoluyla alınmadığı takdirde hiçbir sakıncası yoktur, ilaçlanan ortamı boşaltmaya gerek yoktur ve en önemlisi kokusuz olmasıdır.

Kokulu ilaçlama

Kokulu ilaçlama yöntemi  en etkili yöntemlerden biridir. Özellikle hamam böceği gibi üremesi fazla olan haşereler için kullanılan etkili bir yöntemdir. Sprey uygulama şeklinde ilaçlama yapılır ve ortamda ilaçlama yapan kişi haricinde hiçbir canlı bulunmaması gerekmektedir. İlaçlama yapan kişinin de kesinlikle tam donanımlı olması gerekmektedir. Evcil hayvan ya da akvaryum dahi bulunmaması önerilmemektedir. Ayrıca açıkta hiçbir gıda, mutfak eşyası ve kullanılan kişisel eşyalar bırakılmamaktadır. Kapı ve pencerelerin de ilacın etkisini kaybetmemesi açısından kapalı tutulması gerekmektedir.

Kokusuz ilaçlama

Kokusuz ilaçlama ilaçlanacak olan mekanın terk edilmeden ve günün herhangi bir saatinde kolayca uygulanışı olan bir yöntemdir. Kokusuz olduğu halde oldukça tesirli bir yöntemdir.

fare ilaçlamada kullanılan kemirgen istasyonu

Fare (kemirgen) istasyonu

Fare (kemirgen) istasyonu farelerin yediği yiyecekler üzerine uygulanarak fareleri ortadan kaldırma yöntemidir.

Tüm bu yöntemlerin uzman kişiler tarafından yapılması ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ilaçlar kullanılması son derece önemlidir.