Yılan, insanlar tarafından pek sevilmeyen ve oldukça zararlı türleri bulunan sürüngen canlılardır. Toprak üzerinde ve su içinde yaşamlarını sürdürürler. Dünya üzerinde yüzlerce çeşidi olan yılanlar, renkleri, vücut şekilleri ve büyüklükleri ile farklılık gösterirler.

Yılanların İlginç Özellikleri

Yılanlar her ne kadar ince uzun bir görüntüye sahip olsalar da, kendilerinden kat kat büyük avları yutmaları için geliştirilmiş oldukça esnek bir çene yapısına sahiptirler. Örneğin; bir atı, domuzu, geyiği ya da büyükbaş bir hayvanı esnek çeneleri ile yutabilir ve kemiklerini kıra kıra sindirebilirler. Ancak canlı olmayan nesneleri de yutabildikleri için bazen bu yılanlar çin büyük sıkıntılar hatta ölümcül tehditler oluşturabilmektedir.

Yılanlar görüntüleri ile de çevreye verebilecek zararları ile de pek istenmeyen canlılardır. Dünyanın en tehlikeli ve yılanı ise kara mamba olarak bilinen yılan türüdür. Bir insanı ısırdığı takdirde, 1 saate kalmadan yaklaşık 45 dakika içersinde öldürebilir. Zehri öyle kuvvetlidir ki, insanı etkisiz hale getirerek hareket yetilerini kısıtlayarak öldürür.

Yılanları Ortamdan Uzaklaştırmanın Yolları

Özellikle bağ ve bahçe işleri ile uğraşan tarım işçileri ve çiftçiler için yılanlar büyük tehlike ve sıkıntıdır. Hem iş yapma verimlerini engellerken hem de mahsullere zarar verme potansiyelleri vardır. Bu nedenden dolayı yılanları ortamdan uzaklaştırmak gerekir. Ancak yılanları öldürmek yerine onların başka yerlere yönelmesini sağlamak daha etkili bir yöntemdir. Çünkü genellikle farelerle beslenen yılanların ortamdan tamamen yok edildiğinde farelerin sayısının hızla arttığı gözlemlenmiştir. Bu d bir kısır döngü oluşturarak farelerin çoğalmasına sebep olur.

Doğal uzaklaştırma yollarını belirtmek gerekirse;

İlk olarak nohut dikme yöntemi etkili bir yöntemdir. Nohutların yaprakları tuzlu olduğundan dolayı, yılanın derisini yakar ve ortamdan uzaklaşmasını sağlar.

Sarımsak yöntemi de bir diğer etkili doğal yöntemlerdendir. Yılanların geçiş güzergahına bırakılan sarımsaklar, yılanların bir daha güzergah üzerinden geçmelerini engelleyecektir. Aynı şekilde geçiş yoluna bırakılan kirpiler de yılanlar için caydırıcı bir yöntemdir.

Kimyasal uzaklaştırma yollarından bahsetmek gerekirse de;

Kireç ve kükürt gibi keskin kokulu maddeler yılanların ortamdan uzaklaşmalarını sağlar. yine yılanlar için geliştirilmiş ilaçlama yöntemleri de bir diğer kimyasal yöntemdir.