Yaban arısı; doğada yalnız başına ve küçük koloniler halinde yaşama şekliyle diğer arılardan ayrılır. Renk bakımından da oldukça bariz görüntüye sahip olan yaban arısı, bal arılarından daha canlı renklere sahiptir. Yine boyut olarak da bal arılarından daha büyük bir yapıya sahiptir. Yaban arısı denmesinin sebebi, ormanlık alanlarda yaşaması ile bağdaştırılabilir. Ayrıca İngilizcede ( humble – bumble – bee ) olarak da geçmektedir.

yaban arısı

Et obur olan yaban arıları, diğer arılar gibi otçul değildir. Halk arasında eşek arısı olarak da bilinen ve sıkça karşımıza çıkan bu arılar, oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. güç gösterisinin en büyük örneği, kendi ölçülerinde olan bir örümcekle başa çıkma çabası olmasıdır. Genel olarak da zaten mücadeleci bir hayvandır.

Yaban Arısının Özellikleri Nelerdir?

Yaban arısı, bal arısı gibi ilk soktuğunda hemen ölmez. Birden fazla kez sokma özelliğine sahiptirler. Bu yüzden de doğada yaşama şekli, diğer canlıları sokarak yaşama devam etmesinden ileri gelir.

Yaban arısı tarafından sokulan bir örümcek felç olabilir. İğneleri doğadaki canlılar için tek başına oldukça tehlike gösterirken, insanlar için aynı durum geçerli değildir. Yalnız geçerlilik durumu tek bir arı olursa zararsız denilebilir. Fakat koloni halinde bir insana saldırırlarsa ciddi sorunlar ortaya çıkarabilirler. Her ne olursa olsun, bir yaban arısıyla karşılaşırsak ondan uzak durmakta ve ona bulaşmamakta fayda vardır.

Yaban Arılarının Yaşam Alanları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, yaban arıları genellikle ormanlık alanlarda yaşamayı tercih eder. Yuvalarına dokunmadığımız sürece bizlere pek zarar vermezler. Ancak yaşadığınız ortama yakın yerlerde yuva kurmuşlarsa ve sizin için tehlike oluşturacak nitelikte ise, bir ilaçlama firmasından yardım almanızda fayda vardır. Öldürücü yok etme metotlarından ziyade, ortamdan uzaklaştırma ya da farklı bölgelere yönlendirme metotları daha sağlıklıdır. Zira gerek yaban arıları olsun gerekse bal arıları olsun, doğada azımsanmayacak derecede önemli canlılardır. Arıların tamamen yok olması, insan hayatı için de olumsuz etkiler gösterebilir. Çünkü arılar atmosfer için polen taşıyıcı bir gruptur ve bu da önemli bir olaydır.