Dünya üzerinde yaklaşık 1600 adet pire türüne rastlanmaktadır. Her pirenin yaşam alanları farklıdır. Bölgeden bölgeye ve hava değişikliğine bağlı olarak pire çeşitleri de değişmektedir. Toz piresi binlerce pire arasından sadece biridir. Ama tüm pirelerin tek bir ortak noktası vardır ki; o da şüphesiz oldukça rahatsız edici yapılarıdır. Evlerde, iş yerlerinde ve kapalı tüm alanlarda sık sık rastlanan toz piresi, – akar – ya da – kum piresi – olarak da anılmaktadır. Boyut olarak neredeyse bir noktanın yarısı kadar olan toz pireleri 3-4 ay kadar bir ömre sahiptir.

Toz Piresi Nerede Yaşar?

Toz piresi de birçok türü gibi nemli ve yoğun tozlu ortamlarda yaşamayı tercih eder. Bu bölgeler onlar için yaşamaya elverişli oldukça güzel mekanlardır. Doğada sarı, kahverengi ve kırmızı renkte toz pirelerine rastlamak mümkündür.

Toz Piresinin Beslenme Şekli Nedir?

Fazla masraf gerektirmeyen bir beslenme şekli olan toz pireleri, insanlardan dökülen deri döküntüleri, kıl ve kepek gibi döküntülerle beslenirler. Beslenmek için topladıkları besinleri gübre topu şekline getirerek çevreye bırakma özelliğine sahiptirler. Ayrıca içi enzim dolu dışı ise özel bir tabaka ile kaplanmış toplarla da beslenebilirler.

Toz Piresinin Zararı Var Mıdır?

Gün içersinde ortalama 25 ila 30 defa dışkı bırakan toz pireleri, bronşit ve bunun gibi diğer üst solunum yolu enfeksiyonu olan hastalıklara da davetiye çıkarır. Ayrıca saman nezlesi, alerjik astım ve egzama gibi hastalıklara sahip olan insanlar için toz pireleri oldukça olumsuz etki oluşturan canlılardır. Hastalıklarını tetiklemede önemli ölçüde rol oynar.

Toz Piresinden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Her işin başı temizlik olduğu gibi, toz pirelerinden kurtulmanın da en önemli yolu temizlikten geçmektedir. Bilhassa halı, koltuk altı, koltuk araları ve kanarları, çatlaklar, yatakların iç kısımları, duvarların dip kısımları gibi en çok toz alan bölgeler elektrik süpürgesi ile güzelce temizlenmelidir. Toz pirelerinin sadece tozlu yerlerde değil temiz yerlerde de ürediği unutulmamalıdır. Çünkü yumurtalarını dağınık bir şekilde etrafa bırakarak çoğalmayı sağlarlar.

Toz Piresi İlaçlama İşlemi Nedir?

Toz piresi çok küçük boyutlara sahip olan bir pire türüdür. Ev ve iş yerlerine insanların ya da evcil hayvanların üstlerine bulaşarak başka ortamlardan giriş yapabilmektedir. Çok hızlı üreyen bu zararlılardan kokulu ilaçlama yöntemi ile tamamen kurtulabilirsiniz. Kokulu ilaçlama yönteminde pireler için kullanılan pire ilacı pirelerin saklanabileceği her yere püskürtülerek pirelerin ölümü gerçekleşmektedir.

Kokulu ilaçlama yapılırken ortamda ilaçlama personeli dışında kimse bulunmaması gerekmektedir. Kokulu ilaçlama hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kokulu ilaçlama sayfasını inceleyebilirsiniz.