Tesbih böceği, aslında isminin belirtildiği gibi bir böcek türü olmayıp, karada yaşayan kabuklu bir canlıdır. Ülkemizde bulunan iki türü vardır, bunlar da Porcellio laevis ve P. scaber adlarındaki türlerdir.

 Tesbih Böceğinin Dış Görünüşü

Düz ve oval canlılar olan tesbih böcekleri, yaklaşık 1 cm civarında boya sahiptir. Vücutları birden çok bölümden oluşur. İki çift antene ve 7 çift ayağa sahiptirler. Ayrıca kuyruk görünümünde 2 adet de uzantıya sahiptirler. Genellikle kahverengi bir görüntüye sahiptir. Tesbih boncuğunu andıran bir görüntüsü olduğu için bu ismin verildiği akla gelmektedir.

Tesbih Böceğinin Özellikleri

 Nemli bölgeleri tercih eden tesbih böcekleri, vücutlarında su depolama özellikleri olmadığı için bu yaşama koşulunu tercih ederler. Daha çok dışarıda bulunan kayaları, çöp kutuların altlarını, saksı diplerini, ağaç köklerini ve yaprak yığınlarının altlarını kendilerine yaşam ortamı olarak seçerler.

Tesbih böcekleri ev gibi iç mekanlarda da yaşarlar. Ancak iç mekanlar dışarıya oranla daha kuru olduğu için, kısa süre sonra yaşamlarını yitirirler. Evlerin depolarında, garajlarında ve bodrum katlarında sıklıkla tesbih böceklerine rastlanabilinmektedir.

Tesbih Böceğini İlaçlama Yöntemi

Dış mekanlarda müdahale gerektirmeyen ancak iç mekanlarda rahatsızlık veren bu böcekleri uzaklaştırmak için basit birkaç vardır. Örneğin; sobalı bir evde yaşıyorsanız ve içeri odun taşımak zorundaysanız bu işlemi ya hemen yapmalı ya da odunları evin dışında bir yerde muhafaza etmelisiniz. Etrafı nemli bırakmamaya özen göstererek sık sık temizlik yapmalısınız. Onlara yaşam ortamı oluşturmayacak şekilde etrafı temiz bırakmalısınız. Eve giren delik ve yarıkları kontrol etmeli, drenajın ve yağmur oluklarının sağlam olmasına da özen göstermelisiniz.

Ev döşemelerinde kullanılan su borularının sağlamlığı bile en önemli tedbir yöntemlerinden biridir. Zira çatlak bir boru ile döşenmiş evler, zaman içersinde neme sebebiyet verirler bu da tesbih böceklerinin yanı sıra istenmeyen başka türlerin de ortaya çıkmasına sebep olur.

Dış mekanda da yapılacak bazı tedbirler vardır. Dışarıda bulunan odun yığını, ağaçlar, otlar ev ile en az 15 – 30 cm arasında uzaklıkta olmalıdır. Evin hemen dibinde bulunan nem oluşturabilecek bu nesneler, evlere böceklerin girmesini kolaylaştıracaktır.