Tatarcık, çift kanatlı bir sinek türü olup Psychodidae familyasından zararlı bir sinek türüdür. Daha çok geceleri aktif olan tatarcık türü, gündüzleri ise karanlık ortamlarda ve nemli mikrohabitatlarda dolaşmayı severler. Sivrisinek ile benzer görünüme sahip olan tatarcığın, sivrisinekten görünüş olarak tek farkı vücutlarının tüylerle kaplı olmasıdır. Renk olarak da daha mat ve donuk renklere sahiptirler.

Tatarcıklar Nerelerde Yaşarlar?

Tatarcıklar, ahır, kümes gibi hayvan dışkılarının yoğun olduğu mekanlarda daha çok görülür. Çünkü bu ortamlar ışık sevmeyen tatarcık sinekleri için oldukça rahat bir ortamdır. Ayrıca bataklıklarda, lağım kuyularında, kanalizasyonlarda, pis sularda kısacası pis sayılabilecek her yerde yaşamlarını sürdürürler. Kümeler halinde bu bölgelerde yaşayan tatarcıklar, haliyle bu pis yerlerden kendi vücutlarına bulaştırdıkları tehlikeli ve zararlı virüsleri insanlara kolay bir şekilde bulaştırabilirler.

İnsan ve hayvan kanı emen tatarcıkların, insanlara hayvanlarda bulunan mikropları da kolayca bulaştırması mümkündür. Yumurtlama yöntemi ile çoğalan tatarcık sinekleri kısa süre içinde yüzlerce sayıya ulaşabilirler.

Tatarcığın Zararları Nelerdir?

tatarcık sineği ısırması

Tatarcık sineği insanları sokan hatta zehirli sayılabilecek bir türdür. Isırdığı bölgeyi çok fazla kaşındırır, şişmesine yol açar ve deride kabarcıklar oluşmasına neden olur. Isırdıkları insanların rahatsızlıkları hemen geçmeyip; birkaç günde geçebilmektedir. Pis bölgelerde yaşamayı tercih ettikleri için, zararlı virüsleri insan vücuduna adeta enjekte ederler.

Tatarcık humması, tavuk hastalığı, viral ve bağırsak hastalıkları, ateşli hastalıklar gibi tehlikeli hastalıkların bulaşmasına yol açarlar.

Tatarcık İlaçlama Yönetmi ve Tatarcıkla Nasıl Mücadele Edilir ?

Her mücadele yönteminde olduğu gibi, ilk iş derin bir temizliktir. Özellikle yaşadığımız ortamın yakınında bulunan pis suları, bataklıkları ve nem oluşturacak atıkları kurutmak ve temizlemek gerekir. Hatta geniş sulak araziler varsa bu arazilere okaliptüs ağaçları dikilerek etkili bir çözüm oluşturabilirsiniz. Çünkü okaliptüs ağaçlarının bataklık kurutma yönteminde etkili bir yöntem olduğu bilinmektedir.

Aynı şekilde evimize yakın hayvan barınaklarının ( ahır, kümes gibi) temizliklerine özen gösterilmeli ve periyodik şekilde bakımları yapılmalıdır. Hayvan dışkıları temizlendiği zaman bölgeden uzak bir yere atılmalı ve evlere yakın yerlerde çöp yığınlarının oluşmasına engel olunmalıdır.

Tatarcık sineğinden kurtulmak için kullanılan ilaçlama yöntemi kokusuz ilaçlamadır. Kokusuz ilaçlama sayesinde ortamda bulunan tatarcık sineklerinden en etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz. İ