Tahtakurusu ismiyle müsemma bir böcek değildir. Halk arasında genellikle ismi ile bağdaştırılarak tahtaların içinde yaşadığı düşünülür. Ancak bu bilgi tam olarak doğru değildir. Çünkü tahtakuruları insanların kanını emerek yaşamlarını sürdürürler. Yaşam alanları ise insanlara daha yakın olabilmek ve insanları en savunmasız halde yakalamak için insanların yataklarına yakın yerlerdir. Hatta bu sebepten dolayı İngilizce de isimleri – bed bug – Türkçe karşılığı yatak böceği olarak geçmektedir. Tahtakurularına karşı korunma ve savunma şekli pek fazla bilinmediği için dünya üzerinde tahtakurularının sayısı bir hayli artmış durumdadır.

tahta kurusu

Tahtakuruları gün boyunca 1 ila 5 adet arasında yumurta bırakırlar ve yaşamları boyunca neredeyse 500 e yakın yumurta üretirler. En büyük özellikleri ise güçlü bir yapılarının olmasıdır. Çünkü aylarca hiçbir şey tüketmeden yaşamlarını sürdürebilirler.  Minimum 1, maksimum 50 dereceye kadar olan sıcaklıklarda yaşarlar. Bu yüzden – derecelerdeki bölgelerde  bu böceklere rastlamak pek mümkün değildir.

Tahtakurusunun Taşınma Şekli

Tahtakurusu böceği her türlü yol ile insanlara ulaşabilirler. Öyle ki; ülkeler arası bile yolculuk yapabilirler. Seyahat sırasında bavullar, laptop çantaları, koliler ve bunun gibi daha pek çok yol ile kolayca bir yerden bir yere geçişlerini sağlarlar. Evlere alınan her türlü mobilyalarda, eşyalarda tahtakurularına rastlamak mümkündür. Oldukça sinsi bir yapıya sahip olan bu haşereler çok kolay bir şekilde istedikleri yerleri kendilerine mekan olarak seçerler ve orada yaşamlarını sürdürmeye devam ederler. Ta ki onlarla mücadele edene ve onları yok edene kadar.

Tahtakurusunun Zararları

Kan emici bir yapıları olduğu için, ısırdığı bölgelerde kızarıklık ve şişlik oluştururlar. Her yerde gezindiklerinden dolayı da çok kolay bir şekilde mikrop bulaştırırlar. Isırdığı kişilerde, yorgunluk, halsizlik ve buna bağlı olarak az da olsa asosyallik durumları görülebilir.

Tahtakurusuyla Başa Çıkma Yolları

Tahtakurularıyla başa çıkmanın ilk yolu hijyen ve temizlikten geçer. Sık sık yastık, çarşaf ve nevresim değiştirmekte fayda vardır.

tahta kurusu ilaçlama

Özellikle otel odalarında kalacaksanız valiz ya da bavulunuzu odada bulunan mobilyalardan uzakta bir yerde tutunuz.

İlaçlama yapıldıysa kıyafetlerinizi ağzı kapalı bir şekilde muhafaza ediniz.