Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan sivrisinekler insanların kanını emerek yaşayan böceklerden biridir. Havaların ısınması ile beraber larvalarından çıkmaya başlayan sivrisinekler, özellikle geceleri insanları ısırır ve kan emerek beslenir. Sivrisineklerin sadece dişileri insanlara temas ederek beslenir. Erkekleri ise bitkiler ile beslenirler.

sivrisinek

Sivrisinekler vücudunuza konduktan sonra ısıracağı yere uyuşturucu bir sıvı yayarlar. Böylece siz sivrisineğin varlığını hissedemezsiniz. Bu bölge uyuştuktan sonra kılcal damardan kan emmeye başlar ve ısırdığı bölgede kızarıklık oluşturur. Sivrisinekler tarafından çok ısırılan kişiler, diğerlerine göre daha dayanıklı hale gelmektedir. Bu nedenle bebeklerde ve çocuklar da daha sıkıntılı durumlar otaya çıkabilmektedir. Bebeklerin tenleri daha yumuşak olduğu için tahriş biraz daha fazla olacaktır.

Sivrisinek Isırmasının Belirtileri Nelerdir?

Vücudunuza konan sivrisinek ısırdığı yere salgıladığı sıvı sayesinde duyarsızlaşan yerden kanı emer ve ısırdığı bölgeyi kızartır. Hafif bir şişkinlik bıraktığı bu bölge de 2-3 gün süren kaşıntılara neden olmaktadır. Bazıları ise o kadar kaşındırır ki insan dokusunda zedelenmelere bile neden olmaktadır.

Kan emmesi sebebiyle taşıyıcı bir böcek türü olan sivrisinekler, tehlikeli olabilmektedir. Birden fazla kişi ile temasa giren sivrisinek, bir insanda yer alan hastalığı kan yoluyla diğer insanlara taşıyabilmektedir. Özellikle bataklık bölgelerde sıtma hastalığının taşıyıcısı olan bu böcekler, sarıhumma, menenjit gibi hastalıkların da taşıyabilirler.

sivrisinek ısırığı

Isırılan bölgeyi tedavi etmek için eczanelerde bulunan kremleri kullanabilirsiniz. Losyon ya da nemlendirici krem kullanabilirsiniz. Ayrıca buz koyarak şişliği engelleyebilirsiniz. Daha ağır bir durumda muhakkak doktora başvurmalısınız.

Sivrisineklerden Nasıl Korunabiliriz?

Özellikle akşam serinliğinde ortaya çıkmaya başlayan sivrisineklerden korunmak için sinek kovucu spreyler kullanabilirsiniz. Kendi vücudunuza sıkacağınız koruyucu spreyler de sivrisinek temasından sizleri koruyabilir. Akşam saatlerinde balkonunuza su birikintisi bırakmayın. Camlarınıza muhakkak sineklik teli taktırın. Kokulu mumlar kullanarak da sivrisinekleri uzak tutabilirsiniz. Soğan, karanfil ve limon da sivrisineklerin hoşlanmadığı şeylerdendir. Bunları da odaların etrafında bulundurabilirsiniz.

Sivrisineklerden Kurtulmak İçin İlaçlama Çözüm Müdür?

Her ne kadar yetkililer yaz mevsimlerinde sürekli ilaçlama yapsa da, eğer çevrenizde aşırı derece de sivrisinek bulunuyorsa ve evdeki yöntemler de yetmiyorsa muhakkak profesyonel firmalardan yardım almalısınız.

Sivrisinekler İçin İlaçlama Nasıl Yapılır ?

Sivrisinekler için ilaçlama hizmetine ortamdaki sivrisinek yoğunluğu ve giriş – çıkış noktaları tespit edilerek başlanır. İlaçlama işlemi bittikten sonra ilaçlama personelinin belirttiği şekilde sivrisineklerin giriş güzergahları kapatılmalıdır.

sivrisinek ilaçlama