Yumuşakçalar sınıfında yer alan salyangoz otobur canlılardır. Ağızlarının tadını bilen salyangozlar bitkilerin genç sürgünlerini yiyerek beslenirler. Genç sürgünlerin bir canlı tarafından yenmesi o bitkinin gelişimini ve büyümesini engeller. Özellikle tarımla uğraşan ve geçimini tarımdan sağlayan çiftiler için bu hiç de istenmeyen bir durumdur.

salyangoz

 Salyangozların Yapısı ve Yaşam Alanları

Salyangoz su birikintilerinde, bahçelerde ve denizlerde dahi yaşayabilen canlılardır. Yumuşakça ( istiridye, kabuklu deniz canlısı, midye ) sınıfından olan salyangozların kol, bacak gibi herhangi bir vücut eklentisi yoktur. Yumuşak ve nemli vücut yapısı sert bir kabuk altında koruma altındadır. Sert kabukları onlar için adeta bir kalkandır. Çünkü herhangi bir tehlike sinyali alırlarsa anında kabuklarına çekilirler ve kendilerine zarar gelmesini engellerler. Uzun ve kaygan vücut yapıları sayesinde kayarak ilerler ve ardında yapışkan bir iz bırakırlar. Nemi çok seven salyangozlar sıcak havalardan hoşlanmazlar. Sıcak ve kuru havalar yapışkan vücutları için bir tehdit oluşturur. Bu sebepten dolayıdır ki; sıcak ve kuru havalarda sert kabuklarının içine girerek kayganlıklarını kaybetmezler. Hatta giriş deliklerini bile olası tehlikelere karşı koruma amaçlı olarak kapatırlar.

Geceleri aktif bir şekilde yaşamlarını sürdüren salyangozlar kışın ise toprak altında kış uykusuna yatarlar. Salyangozların ömrü 5 seneden 15 seneye kadar olmak üzere değişiklik gösterebilir.

Salyangozların Beslenme Şekli

Salyangozun doğadan elde ettiği besini tüketebilmesi için ağzında bulunan dişli bir dili vardır. Radula olarak da geçen bu dil yapısı, yiyecekleri öğüterek kolay bir şekilde yutmalarını sağlar. Her türlü taze, kuru yaprak, bitki ve ağaç kabuklarını severek yiyen salyangozlar, üretim için yetiştirilen tarımsal ürünler için tehlike oluştururlar.

Salyangozların sümüksü bir şekilde salgıladıkları salgının öyle çok özelliği vardır ki, onları her türlü kesici ( jilet, bıçak ), sert taş, batıcı çivi gibi nesnelerden korur. Ayak kısmından çıkan sıvı hava ile teması halinde kurur.  Sıvı salgılayarak yürüdükleri için dalgalanma şeklinde bir yürüme biçimleri gözlemlenir.

Salyangoz ilaçlama

İlaç sanayinde de salyangozlardan yararlanan firmalar vardır. Özellikle sivilce gibi sorunlar için salyangoz kremleri üretilmektedir.