Pire, kan emerek yaşayan bir parazit türüdür. Genellikle evcil hayvanlar, kedi, köpek vb. hayvanların üzerinden insanlara geçerler. Son derece küçük olan bu canlıları fark etmek zor bir durumdur. Bu canlılar insanlar üzerinde ya da hayvanlar üzerine yuvalanıp, kan emerek yaşamlarını sürdürürler. Kan emerek yaşadıkları için özellikle insan vücudunda kılcal damarların olduğu bölgeleri tercih ederler. Ayrıca yavrularını elbiselere, yatak yorgan aralarına kısacası mümkün olan her yere kolayca bırakabilirler.pire

Pire İnsan Sağlığını Tehdit Eder Mi?

Maalesef bu sorunun cevabı ‘Evet’tir. Bunun sebebi ise kanla beslenen bu canlılar daha önce emdiği kişinin ya da hayvanın kanını taşır ve bir bakıma taşıyıcı görevi görür. Özellikle kan yolu ile bulaşan hastalıklar için taşıyıcı görevi görürler. Yani hastalıklı birini ısırıp daha sonra başkasına geçtiğinde o hastalığı diğer kişiye taşıma olasılığı fazladır.pireler tarafından ısırılan bir çocuk

Pire Isırığı Nasıl Anlaşılır Ve Ne Yapmak Gerekir?

Pireler yerleştikten sonra beslenmek için kılcal damarları ısırarak kan emmeye başlarlar. Pirenin ısırdığı alan kızarır ve kaşıntı yapar. Hatta şişliğe bile neden olabilir. Bu durumlarda ısırılan kişi ilk olarak bu bölgeyi sabunlu su ile yıkayıp temizlemelidir. Unutulmamalıdır ki, pire taşıyıcı bir böcek türüdür, bulaşıcı hastalıkları insanlara kolayca geçirir. Sabunlu su ile yıkandıktan sonra, elma sirkesi ya da kabartma tozu ile su karıştırılarak ısırılan bölgeye uygulanabilir. Bu uygulamalar kızarıklığı geçirse de geçici çözümdür. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalanlar ilk tedaviden sonra muhakkak doktora görünmelidir.

pire ısırığı

Pire İle Nasıl Mücadele Etmeliyiz?

Pireyi bulaştığı yerden atmak için öncelikle kişi hijyenik olmalı ve sürekli yıkanmalıdır. Eğer kedi köpekte varsa onları da yıkamalı ve ilaçlamalıdır. Hayvanlar için pire spreyleri kullanılmalı ve pire tasmaları takılmalıdır. Ayrıca evin her yeri profesyonel hizmet alınarak ilaçlatılabilir. İlaçlama işini kendisi yapacak olanlar internet üzerinden satılan toz ya da sıvı ilaçları alarak pireler ile mücadele edebilirler. Pire bulunan evin halılarına kabartma tozu serperek birkaç saat sonra süpürge ile süpürebilirsiniz. Daha sonra evinizi sürekli havalandırarak nemli ortam oluşmasını engelleyiniz.

Pire ilaçlama yöntemleri

Özel olarak hazırlanmış pire ilacı sayesinde pire ilaçlama yöntemi pirelerden kurtulmanın kesin yoludur. Bu yöntemde pire ilacı bir tankın içine doldurulur. Pülverizatör  yardımı ile ortama püskürtülerek ortamdaki her pire ilaçlanarak öldürülür. Pire ilaçlama yaptırılırken ortamda ilaçlama personelinden başka bir kişinin kalmaması gerekmektedir. Ortamda bulunan bebek eşyaları ve evcil hayvanların dışarı çıkartılması gerekmektedir. Akvaryum var ise üzerinin nemli bezle örtülmesi gerekmektedir.

pire ilaçlama