Örümcek, antensiz ve kanatsız böcek sınıfına giren ve karınlarından salgıladıkları salgılar aracılığı ile ağlarını ören bir türdür. Genellikle 8 bacaklı olup sadece baş ve ayaklardan oluşan bir vücut yapısı vardır. Bazı örümcekler zehirli olurken bazıları da zararsız hayvanlardır.

örümcek

Örümcek Türlerinin Hangileri Zehirlidir?

Yeryüzünde bulunan yüzlerce örümcek türleri vardır. Ancak bunların en yaygın olanları ve halka arasında en çok bilinen türleri zehirli ve zehirsiz örümcekler olarak adlandırılır. Ülkemizde ve dünya üzerinde bulunan zehirli örümcekleri tanıtmak gerekirse şu şekilde kısa bir açıklama yapabiliriz.

Şili örümceği ( Loxosceles laeta ): Güney Amerika üzerinde yaygın olan, çift sıralı toplam 8 adet gözü bulunan örümceklerdir. Oldukça zehirli bir tür olup, ısırdığı bölgede ilk etapta her ne kadar bir acı hissedilmese de 24 saat içinde, ısırılan bölgenin etrafındaki tüm hücreler ölür ve o bölge çürümeye başlar. Hemen tedavi edilmezse böbrek yetmezliği gibi ciddi bir sorunla karşı karşıya gelmek mümkündür.

Hobo örümceği ( Tegenaria agrestis ) : Amerika’da bulunan ve oldukça zehirli olan bir örümcek türüdür. Ancak güzel bir özelliği vardır ki o da; kendisine ya da yumurtalarına zarar vermezseniz o da size dokunmaz.

Altı gözlü kum örümceği ( Sicarus hahni ) : yapılan laboratuar araştırmaları sonucu zehrinin çok güçlü olduğu ve panzehirinin henüz bulunmadığı bir örümcek türüdür.

Sidney huni ağ örümceği, redback örümceği, kahverengi inziva örümceği de yine zehirli örümcekler arasında yer almaktadır.

Örümcek Isırığı Nasıl Belli Olur Ve Tedavisi Nedir ?

Her örümceğin ısırık belirtisi ve tedavisi aynı değildir. Türüne göre değişkenlik gösteren belirtiler ve tedavi yöntemleri mevcuttur. Ancak genel olarak belirtileri ortaktır.

Örümceğin ısırdığı bölgede şişlik, kaşınma hissi ve şiddetli derecede yanma gözlenir. Deri döküntüsü ve deride kabarmalar görülür. Eğer daha güçlü bir ısırıkla karşı karşıya gelinmişse semptomları şu şekildedir:

Yüksek ateşle birlikte kusma,

Titreme nöbetleri,

Solunum çekmede güçlük,

Şiddetli karın ağrısı,

Kramplar,

Karın bölgesinde şişlik oluşması gibi belirtilerdir.

Tedavi olarak ilk iş en yakın hastaneye giderek hekimler tarafından gerekli ilaçları ve kremleri kullanmaktır.

Örümcek İlaçlama Evreleri Nelerdir ? Nasıl Yapılır ?

Örümcek ilaçlama yapılırken kokulu ilaçlama metodu kullanılmaktadır. Ortamda bulunan tüm örümcekler bu metot sayesinde yok edilmektedir. Örümcek ilaçlama yapılırken ortamda ilaçlama personelinden başka kimsenin bulunması ve ilaçlama işleminden sonra ortamın en az 3 saat kapalı kalması gerekmektedir.

Kokulu ilaçlama ile ilgili daha fazla bilgi almak için kokulu ilaçlama sayfasını inceleyebilirsiniz.