Latince adı, Rattus norvegicus olan lağım faresi, oldukça büyük bir cüsseye sahip olan kemirgen türleridir. Ağırlıkları yarım kilodan fazla olmakla birlikte, boyutları da yaklaşık 40 cm uzunluğuna kadar değişebilir. Ayrıca kuyruk uzunlukları da ortalama 21 cm e kadar uzayabilir. Vücut tüyleri de kahverengi ya da gri renktedir ve tıpkı bir kürk görünümüne sahiptirler. Kulak kısmı ve kuyruk kısmı pul puldur.  Kafa ve vücut kısmı, kuyruk kısmına göre daha büyüktür. Dışkıları da bir kapsülü andırır.

lağım faresi

Lağım Faresinin Özellikleri

Asosyal bir yaşama biçimi olan lağım fareler, yer altı oluklarında ve kanalizasyon bölgelerinde yaşamayı tercih ederler. Hem etçil hem de otçul bir beslenme şekilleri vardır. Ancak etçil olarak beslenmeyi daha çok severler. Su içme ihtiyaçları olduğu için daha çok su kaynaklarına yakın yerlerde barınırlar. Balık yakalayıp yiyebilirler, ölü hayvanlardan da faydalanırlar. Ayrıca fındık, tahıl ürünleri, et ve meyve de lağım fareleri için lüks yiyecek sınıfına girer. Lağım fareleri, itaatkar ve baskın üyelere sahiptir.  Fakat ilk başta da belirttiğimiz gibi, baskın olmaları sosyal olmaları anlamına gelmemektedir.

Lağım Farelerinin Üreme Şekli

Yılın her ayı çiftleşebilme özelliğine sahip olan lağım faresi, yaklaşık 2 ila 5 ayda cinsel olgunluğa ulaşabilme özelliğine sahiptirler. Bir doğum gerçekleştirdiklerinde minimum 4 maksimum 22 yavru dünyaya getirebilirler. Dişi lağım fareleri yılda, 3 ve 12 arası sayı kadar doğum yapabilirler. Yetişkin olan lağım fareleri, bir yıl kadar doğada yaşayabilirler.

Lağım Farelerinin İstila Belirtileri

En büyük istila belirtilerinden biri, şüphesiz dışkı belirtileridir. Boyutları uzunluk olarak 18 cm – 20 cm uzunluğunda olan dışkıları, geçtikleri yerlerden belli olur. Bir de bina etrafında bulunan boşlukları fırsat bularak hemen bina içlerine girmeye çalışırlar. Gündüzleri pek etrafta görünmemelerine rağmen, geceleri daha sık dolaşmaya çıkarlar. Duvar diplerinde dolaştıkları için sürtünerek geçerler ve yağ lekeleri bırakırlar. Yağ lekeleri koyu renkli ise, olayın daha yeni gerçekleştiği yani lağım farelerin henüz oradan geçtikleri anlaşılmaktadır.

Her yerde dolaştıkları için hastalıkları kolayca taşıma özelliğine sahiptirler.