Kırkayak, görüntüleri itibarı ile çok hoş olmayan ve oldukça korkutucu bir yapıya sahip böcek türlerindendir. Aslında görüntüleri kadar korkutucu özelliğe sahip değillerdir. İnsanları ısırma gibi tehlikeye sahip değildirler ve sanıldığı gibi de zehirli bir yapıları yoktur. Halk arasında kırkayak ve çıyan ikilisi birbirlerine çok benzetilirler ve her defasında karıştırılmaları normaldir. Ancak aralarında bariz bir fark olmadığı için, bir entomolog ( böcek bilimci ) değilseniz bu ayrımı yapmanız çok da kolay değildir. Sadece bu ikilin aynı canlı olmadığını belirtmekte fayda var.

Kırkayak Türlerinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde yaklaşık 13.000 civarında kırkayak türü olduğu tespit edilmiştir. Çoğu ile karşı karşıya gelmek ise oldukça mümkündür. Kırkayakların yapısı halka dizilimlerinden oluşmuş olup; her bir halkada bir çift ayak bulunmaktadır. Her ne kadar ismi kırkayak olarak geçse de bu sayı 10’lardan başlayıp 100 küsur sayılara kadar uzanabilmektedir.

Kırkayak bir insanı soktuğunda ya da ısırdığında endişeye kapılmamak gerekir. Çünkü basit bir böcek ısırığıdır. Ancak tedbir almakta fayda vardır. Zira bir kırkayak çürümüş artıklarla beslendiğinden dolayı pek çok zararlı denebilecek mikroorganizmaları bünyesinde barındırabilirler.

Eklembacaklılar sınıfına dahil olan kırkayakların yaşam koşulları ise nemli, sıcak ve ılık ortamlardır. Kırkayaklar kendilerine uygun bir zemin hazırladığı takdirde anında koloni halinde üreyip çoğalabilirler.

Kırkayaklardan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Eğer kırkayak istilası ile karşı karşıya kalmışsanız onlara karşı almanız gereken tedbirler muhakkak vardır. Tedbirleri uyguladığınız takdirde kırkayakları hayatınızdan çıkarmanız da mümkündür.

İlk olarak kırkayaklar bahçenizi istila etmişse güzel bir bahçe bakımı yapmanızda fayda var. Çürümüş bitkiler onlar için bulunmaz bir nimet olduğu için, budama bakım gibi işlerinizden sonra, kesinlikle bu artıkları görünür yerlerde bırakmamalısınız. Uzamış çimler de genelde nemli olduğu için uygun bir zemin olarak tercih edilir.

Yağmur giderleri gibi yapıların tasarlama şekli bile çok önemlidir. Birikintiye sebebiyet vermeyecek şekilde tasarlarsanız nemli bir ortam oluşturmamış olursunuz.

Çatlak, delik, yarık gibi onarılmamış alanlar da kırkayaklar için uygun bir ortamdır.

Kırkayak İlaçlama Nasıl Yapılır ?

Kırkayaklardan kurtulmak için en etkili yöntem kokulu ilaçlama yöntemidir. Kokulu ilaçlama yöntemi sayesinde ortamdaki kırkayaklardan anında kurtulmuş olursunuz. Bu yöntem uygulanırken ortamda ilaçlama personeli dışında birinin bulunmaması gerekmektedir. Anında etki göstermesi sayesinde kırkayak sorununuzdan kırkayak ilaçlama ile kurtulmuş olursunuz.

Kokulu ilaçlama hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kokulu ilaçlama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.