Kene; insanlar ve hayvanlar üzerine çeşitli yollardan geçerek yapışan ve kan emici özelliği buluna bir böcek türüdür. Yaşadığı ortama ve bacak sayısına göre tehlikeli olup olmadıkları nadir de olsa anlaşılır. Genellikle yağmurlu havlardan sonra ortaya çıkan, tarla ve bahçelerde çalışan kişilerin el, kol, bacak gibi bölgelerine yapışan kene türleri zararsız olarak geçmektedir. Ancak yine de keneyi vücuttan çıkarırken çok dikkat etmeli ve başının vücut içinde kalmamasına özen gösterilmelidir. Bu işlemi yaparken de tırnakla değil, varsa cımbız ya da eldiven aracılığı ile yapmakta fayda vardır.

kene

Zehirli Kenelerin Yaşam Alanları Nerelerdir?

Kene, yaz aylarında yüzünü göstermeye başlarlar. En sevdikleri hava ortamı, nemli ve sıcak bir iklimdir. Ülkemiz de böyle bir iklime sahip olduğundan dolayı keneler için adeta biçilmiş bir kaftandır. Kırım Kongo kanamalı ateş tehlikesi, son zamanlarda ülkemizde en sık rastlanan ölümcül hastalıkların başında gelmektedir. Kırım Kongo’ya rastlanan ve riskli bölge olarak belirlenen iller ise şu şekildedir; Gümüşhane, Bayburt, Ordu, Giresun, Artvin, Çorum, Karabük, Tokat, Amasya, Sivas, Bolu, Çankırı, Ardahan, Erzincan, Erzurum, Tunceli, Bingöl, Kastamonu, Samsun illeridir.kene sorununu en çok yaşılan iller

Kenelerin Zararları Nelerdir?

Başlarında bulunan hortum aracılığı ile insan ve hayvanların kanlarını emerek ve emme işlemi bitene kadar vücuda tutunarak yaşayan keneler, kendi vücutlarında bulunan zararlı virüsleri bu canlılar üzerine bulaştırırlar.

Aynı gün içinde ya da daha önceden birden çok canlıyı ısırdığı için, birden fazla virüsü canlılar üzerinde yayabilirler. Fakat şöyle bir durum vardır ki; hastalığın yayılması için kenelerin çok fazla kan emmesi gerekmektedir. Aksi takdirde anlık ya da çok kısa süreliğine fiziksel temasta bulunan kenelerin zarar vermediği söylenmektedir.

kenenin zararları

İnsan hayatı üzerinde ölümcül etki bırakan pek çok kene ısırması sonucu meydana gelen hastalıklar vardır. İlk olarak Kırım Kongo kanamalı ateş, ardından Lyme borreliosis, Q humması hastalıkları gelmektedir.

Dişi keneler taşıdıkları tehlikeli virüsleri, yumurtaları aracılığı ile larvalarına da bırakırlar ve böylece hastalık hem daha hızlı hem de daha fazla yayılmış olur.

Kenelerden Kene İlaçlama İle Kurtulun

Kene çok hızlı bir şekilde üreyebilen ve çok fazla rastlanan parazit türüdür. Çok tehlikeli olan bu canlılardan kurtulmak için kene bulunan alanın ilaçlanması gerekmetedir. Kene ilaçlamada kokulu ilaçlama yöntemi tercih edilmektedir. Ortamda bulunan tüm keneler öldürülmektedir.
İlaçlama yapılmadan önce kenelerin bıraktığı yumurtalar maalesef daha sonra kene problemi yaşamanıza neden olacaktır. Bu yüzden kene problemi görülen yerlerin periyodik olarak ilaçlama yapılması gerekmektedir. Şu ana kadar yapılmış hiçbir ilaç kene yumurtalarını maalesef yok edememektedir.

kene ilaçlama