Karınca, halk arasında çalışkanlığı ile tanınmış masum böcekler arasındadır. İnsanlara ve çevreye zarar verdikleri pek söylenemez. Tabi bu karıncaların yaşama ortamına bağlı bir durumdur. Dışarıda kendilerine has harika özellikte tasarladıkları yuvalarına giriş çıkış yaparken hiçbir insanı ve hayvanı rahatsız etmezler. Ancak bu durum evlere taşınınca biraz can sıkıcı bir durum halini alabilir. Fakat bu durumdan kurtulmanın birden çok yolu geliştirilmiştir.

Karınca ile Mücadele Yöntemindeki Adımlar

Karıncalar genellikle yuva yapmak için evin dış kısmını tercih ederler. Evinizde bulunan herhangi bir çatlak ya da oyulmuş ahşaplar, karıncalar için sadece bir geçiş güzergahıdır.

İlk olarak karıncaları takiple işe başlayabilirsiniz. Geçiş yerlerine, defne yaprağı, nane yağı, tebeşir, sarımsak, zerdeçal, toz kömür ve mısır unu koyarsanız karıncalar artık bu geçiş yolunu kullanmayı bırakacaklardır. Karıncalar giriş çıkış yaparken belli belirsiz izler bırakarak bu çizgiyi takip ederler. Siz de bu çizgiyi sabunlu su ile silerseniz karıncalara hedef şaşırtmış olursunuz.

Bir diğer adım da evinizin yeterince temiz olduğundan emin olmanızdır. Karıncalar yiyeceklere kolay ulaşabildiği için özellikle mutfağınızda ağzı açık ve şekerli yiyecekler bulundurmamalısınız. Reçel, bal ve pekmez gibi şekerli yiyeceklerin kavanozunun dışında kalıntı bırakmamak da karıncaların gelmesini engeller. Çöp kutusunda uzun süreli çöp bırakmamak ve sık sık boşaltmak da etkili bir yoldur.

Doğal mücadele yollarından biri de, giriş çıkış yaptıkları delikleri kapatmak ve onarmaktır.

Karınca ile Mücadelede Doğal Karışımlar

Her derde deva kabartma tozu ve pudra şekerini karıştırarak hem karıncaların sevdiği şekere ulaşmalarını sağlayabilir hem de sindirim sistemini çökerten kabartma tozuna ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Kızartma yağı ve bulaşık deterjanı karışımı da karıncaları dehidrasyona uğratan bir karışımdır. Yağ deterjana yapışmalarını sağlarken deterjan da dehidrasyona uğramalarını sağlar.

Bu doğal karışımların yanı sıra, borik asit de etkili bir çözümdür. Temasları halinde anında ölürler. Ancak tehlikeli bir kimyasal olduğu için özellikle çocuklardan uzak tutmakta fayda vardır.

Karıncalara Kesin Çözüm Karınca İlaçlama

Bazı karınca türleri insan bedenlerini ısırabilir, insanlara ve gıdalara zarar verebilirler. Bu gibi durumlarda artık doğal yöntemler yetersiz kalmaktadır.

Bu türler çok dirençli bir yapıya sahip ve çok saldırgandırlar.

Karıncalar kokusuz ilaçlama yöntemi ile ilaçlanmaktadır.  Kokusuz ilaçlama yöntemi uzun süreli koruma sağlanır. Ortamdan ayrılmanıza gerek yoktur.

Kokusuz ilaçlama ilgili daha fazla bilgi almak için kokusuz ilaçlama sayfasını inceleyebilirsiniz.