Karasinek, genellikle yaz aylarında ortay çıkan ve etrafta gerek görüntüleri gerekse çıkardıkları gürültülü sesler ile insanlara son derece rahatsızlık veren kanatlı bir böcek türüdür. Yaz aylarında insanları uyutmayan, yemek esnasında sofralarımızı sürekli ziyaret eden karasinekler, yazın ne kadar hızlı iseler kışın da bir o kadar yavaş hareket etmektedirler. Buradan da anlaşılacağı üzere kış mevsimi karasinekler için pek de sevilmeyen bir mevsimdir. Çünkü hareket etme yetenekleri kışın daha sınırlı olduğu için kolayca avlanabilmektedirler.

Doğada pek çok çeşidi olan karasinekler, zararlı ve zararsız karasinek olarak da değişmektedir. İnsan hayatının olduğu yerleri çok hızlı bir şekilde itila eden karasinekler ortalama 5 – 8 mm arasında değişen boyutlara sahiptirler. 3 km kadar mesafe uçabilen bir karasinek, hemen hemen her türlü gıda ve çöp atıkları ile beslenmelerini sürdürürüler.

Karasineklerin Üreme Şekli

Çok hızlı bir şekilde üremelerini oluşturan karasinekler, dışkılara ve çöp gibi pis ortamlara yumurtalarını bırakırlar. Daha çok nemli ve sıcak havada yaşamlarını sürdüren karasineklerin larvaları gün içinde kısa bir sürede çatlayarak yumurtadan dışarı çıkar. Yumurtadan çıkan yavrular bu evreden sonra pupa denilen bir evreye girerler ve 2 hafta gibi kısa bir sürede kant oluşumu tamamlanan yavrular hemen uçmaya başlayabilirler.

Özellikle pis kokulu gübre ve çöplük gibi alanlar, karasineklerin üremesi için oluşturulmuş muazzam mekanlardır. Yaklaşık 100 – 150 adet kadar karasinek sürüsü yumurtalarını aynı anda bırakarak bir yumurta yığını oluştururlar. Bu oran kendi arasında da çoğalarak etrafa çok fazla miktarda sinek yayılmasına neden olur.

Karasineklerin Beslenme Şekli

Karasinekler günde 3 km gibi bir mesafe uçtukları için oldukça fazla efor sarf ederler. Sarf ettikleri eforlar nedeni ile tıpkı insanlar gibi şekerleri düşer ve beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Uçuş esnasında yiyeceklerin kokusunu alarak kendilerini uçuş moduna geçirirler. Yiyeceklerin olduğu bölgeye iniş sağlarlar ve ayaklarını kullanarak yiyeceğin şekerli mi şekersiz mi olduğunu tespit ederler. Tespit etme yöntemi ise ayak uçlarında bulunan tat alma duyularından kaynaklanır. Şayet besin şekerli ise çok fazla emilim sağlarlar. Yapıları gereği besinler sıvı şeklinde midelerine gider ve bu da daha çok tükürük ve buna bağlı olarak daha çok dışkı bırakmalarını sağlar.

Karasineklerle Nasıl Mücadele Edilir ?

Gerekse sesi  gerekse taşıdığı hastalıklar nedeniyle karasinekler insanlara büyük zararlar vermektedir. Geceleri seslerinden insanları uyutmayan bu canlılar gıdaların üzerinde konarak üzerindeki mikropları gıdalara bulaştırabilirler. Bu gibi durumlardan kurtulmak için giriş çıkış bölgeleri olan camlara sineklikler taktırılabilir.

Bir kaç tanesinin fiziksel yöntemlerle yakalanıp yok edilmesi kolaydır fakat istila gibi bir durumda maalesef fiziksel yöntemler yetersiz kalmaktadır. Evinizi ya da iş yerinizi istila eden karasineklerle mücadele edebilmenizin tek yolu alanı ilaçlatmanızdır.

Karasinek İlaçlama Nasıl Yapılır ?

Karasinek ilaçlama için özel olarak hazırlanmış ilacın bir tankın içerisine konulup daha sonra pülverizatör yardımıyla ortama püskürtülmesi gerekmektedir. Anlık etkisi sayesinde direkt olarak karasineklerden kurtulabilirsiniz. Karasinek ilacı özel olarak bir dizi kimsayal karışımından oluşmaktadır. Bu nedenle ilaçlama işlemenin uzman bir personel tarafından yapılması gerekmektedir.

İlaçlama hizmeti almadan önce lütfen gelen personeli ve görüştüğünüz firmayı inceleyiniz.