Haşereler her yerde kaşımıza çıkan ve son derece rahatsızlık veren zararlı varlıklardır. Zararları, bazen çevredeki nesnelere bazen de insanlara olmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı evlere ve iş yerlerine giren haşereler çok fazla çeşitte karşımıza çıkmaktadır. Kalorifer böceği haşereler arasında sık rastlanan böcekler arasında yer almaktadır. İç mekanlarda bulunan delik, çatlak, sızıntı gibi yerlerden ya da dışarıdan herhangi bir şey aracılığı ile evlere ya da iş yerlerine kadar girmektedirler.

Sıcak ve nemli ortamları seven kalorifer böceği, su borusunda bulunan çatlaklara, çatı aralarına, bodrum katlarına ve mutfakla yuva yapmaktadırlar. En sık rastlanan bölgeler buralardır. Bir kalorifer böceği ömrünün sona kadar yüz binlerce yumurta üretebilmektedirler. Azımsanmayacak derecede fazla olan bu sayı ile mücadele etmek de bir hayli zordur.

Kalorifer Böceğinin Çevreye Zararı Nedir?

kalorifer böceği fotoğrafı

Kalorifer böceği, direk olarak insan sağlığı üzerinde olumsuz etki oluşturmamaktadır. Ancak gıdaların üzerlerine bıraktıkları salgı ve dışkı yüzünden insanlara mikrop bırakırlar. Bıraktıkları bu mikroplar, insan tarafından alınan gıdalar aracılığı ile vücuda girer ve kişide direnç düşüklüğüne sebep olurlar. Böylece her kim bu mikroplu besini alırsa çok kolay bir şekilde hasta olur.

Kalorifer böcekleri, kan emici bir yapısı olmadığı için insanlara ve hayvanlara doğrudan zarar vermemiş olular. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi besinleri yıkamadan yersek taşıdıkları tüm mikropları almış oluruz.

Kalorifer Böceğini Yok Etme Yolu Nedir?

İlk olarak yapılması gereken adım, evlerde ve iş yerlerinde bulunan çatlak ve delikleri onarmaktır. Çünkü kalorifer böceklerinin giriş yerleri buralardır.

Daha sonra deliklere ve çatlaklara jel ilaçlama yöntemi ile ilaçlama yapılır. Yapılan yöntem, kalorifer böceğinin sevmediği kokulardan oluşan bir karışım hazırlamak ve yuva önlerine sıkmaktır. İlaçlama yapıldıktan sonra böcekler olduğu yerde ölmeyip; yuvalarına geri dönüş yaparlar ve yuvalarında ölürler.

Jel ilaçlama zahmetsiz ve kolay bir işlemdir. Ortamdan ayrılmanıza gerek yoktur. Yapıldıktan sonra etkisini göstermektedir. Jel ilaçlama hakkında daha fazla bilgi almak için jel ilaçlama sayfasına bakabilirsiniz.