Halı böceği; adından da anlaşılacağı üzere daha çok halı üzerlerinde, eskimeye yüz tutmuş kullanılmayan eşyalarda ve eski kıyafetlerde yaşamlarını sürdürürler. Gün içinde en sık kullanılan eşya şüphesiz halılardır. İçerden dışarıya, dışarıdan içeriye, odadan odaya ya da mutfaktan odaya sürekli bir geçiş yapmak zorunda olduğumuz durumlarda halı üzerinde oldukça fazla dolaşımlarda bulunmuş oluruz. Yapmış olduğumuz bu yoğun geçişlerde istemesek de halıların kirlenmesine yol açar ve halı üzerlerinde bakteri, mikrop gibi istenmeyen canlıların oluşmasını sağlar.

Halı böcekleri sadece halı üzerlerinde olmayıp, az kullanılan eşyalarda da ürediği için bu eşyaların ev içindeki ayrılış bölgesine dikkat etmekte fayda vardır. Örneğin yoğun olarak kullandığınız evin herhangi bir bölgesinde hiç kullanmadığınız bir eşya barındırırsanız; halı böceklerinin temiz olan yerlere de yayılmasını sağlamış olursunuz.

Halı Böcekleri Ne İle Beslenir?

Halı böceği, genellikle evlerde bulunan evcil hayvanların dökülen kıl ya da tüylerinden, ipek ya da hayvansal döküntülerden beslenirler. Bazı türleri ise bitkilerin kök ve yapraklarından beslenerek yaşamlarını sürdürürler. Boyutları 14 mm ila 16 mm arasında değişen halı böceği, gözle görülemeyecek kadar küçüklüğe sahiptir. Halk arasında – kara böcek – olarak da bilinen halı böceklerinin çoğu siyah renkli olsa da başka renklere sahip türleri de vardır.

Halı Böceklerinin İnsanlara Zararı Nelerdir?

Halı böceği her ne kadar ileri derecede ölümcül zararlar vermese de, alerjik astım, saman nezlesi gibi hastalığa sahip kişiler için oldukça rahatsız edicidir. Hastalıkların ilerlemesine sebep olabilirlerken aynı zamanda kişiye solunum zorluğu da yaşatabilirler.

Halı Böceklerinden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Hızlı bir şekilde larvalaşarak çoğalan halı böceği larvaları kısa zaman içinde de ergin hale gelirler. Halı böceklerinin evi istila ettiği anlaşıldığı andan itibaren hızlı bir şekilde mücadele etmek gerekir. Çünkü bu türlerin yok edilmesi diğer böcek türlerine göre çok daha kolay ve etkilidir. Genellikle jel ilaçlama metoduna başvurularak halı böceklerinden kurtulmaya çalışılır. Kimyasal ilaçlara karşı dirençleri oldukça düşük olan halı böcekleri, ilaçlama karşısında çok çabuk teslim olurlar ve ortadan yok olurlar.