Gümüş böceği, halk arasında rutubet böceği olarak da bilinen bu böcekler gümüş rengine sahip ve tıpkı balık gibi üzerleri pullarla örtülü oldukça ilginç bir böcek türüdür. Yavrularını daha iyi ortamlarda dünyaya getirmek ve onları büyütmek için ise nemli bir ortama ihtiyaçları vardır. Bulundukları tüm ortamda yaşamlarını rahat bir şekilde sürdürebilirler. Yayılma şekilleri çok hızlı olduğu için evinizi istila ettiklerini anlamak biraz uzun zaman alabilir.

Gümüş böceği görünümü

Gümüş böceği boyutları 1 – 3 cm arasında farklılık göstermektedir. Aynen balık şeklinde olan gümüş böceklerinin en değişik ve en büyük özelliklerinden biri, yumurtadan nasıl bir şekilde çıkmış ise yaşamlarını da o şekilde devam ettirmeleridir. Yani yaşamları boyunca dış görünüşlerinde en ufak bir değişim olmaz. Baş kısımlarında çift halinde antenleri vardır. Derileri oldukça parlak ve kaygandır. Kaygan olması sebebi ile de yakalanmaları çok zordur.

Gümüş Böceğinin Beslenme Şekli

Rutubet böceği olarak da bilinen gümüş böceği, banyonuzda bulunan şampuanlarla beslenmeye bayılırlar. Nişastalı ve şekerli karbonhidratlar da bir diğer sevdikleri besinlerdir. Kaliteli yaşamı seven gümüş böceği, ipek, keten, selüloz, kitap yapıştırmak için kullanılan yapışkanlar ve ölü böcekleri de çok severler. Hatta çok ilginçtir ki; açılmamış gıda paketlerinin içinde bile bu böceklere rastlamak mümkündür.

Gümüş Böceğini Yok Etme Yolu Nedir?

 Eviniz gümüş böcekleri tarafından istilaya uğramış ve siz de bunu fark etmişseniz eğer, hemen onlarla nasıl mücadele edilir araştırmalı ve mücadele yöntemlerini anında uygulamaya koymalısınız. İstilaya uğradığınızı ise, banyonuzda, kütüphanenizde ya da gardırobunuzda bulunan elbiselerde görülen lekelenme ve delinme gibi belirtilerden anlayabilirsiniz.

Doğal yok etme metotları olan, elektrik süpürgesi ile süpürme, sirkeli bez ile iyice etrafı silme ya da bazı kimyasal olmayan karışımlar geçici çözümlerdir. Böceklerin evinize geri gelmesini bu yöntemlerle tamamen ortadan kaldırmış olmazsınız. Ancak profesyonel böcek ilaçlama firmaları ile iletişime girdiğiniz takdirde, bu böceklerden ebediyen kurtulabilir ve eşyalarınızın daha fazla zarar görmesini engelleyebilirsiniz. İlaçlama kalıcı bir yöntem olarak tercihe edilir.

Gümüş Böceği İlaçlama Nasıl Yapılır ?

Gümüş böceği ilaçlama özel olarak hazırlanmış gümüş böceği ilacını tank içerisine doldurup daha sonra pülverizatör yardımıyla ortama püskürtülme işlemidir. Anlık etkisi sayesinde gümüş böceklerinden tamamen kurtulmuş olursunuz. Ortamı temiz tutulması ve gümüş böceklerinin giriş güzergahları kapatılarak uzun ömürlü bir koruma sağlayabilirsiniz.