Fındık faresi bir diğer adıyla ev faresi olarak geçmektedir. Latince adı mus musculus olarak geçmektedir.fındık faresi

Fındık Farelerinin Dış Görünüşleri

Fındık farelerinin tüyleri, açık kahverengi ya da siyah – gri arası bir renge sahiptir ve kısadır. Göbek kısımları ise diğer bölgelerine göre daha açık renktedir. Kulak ve kuyruk kısımları ise vücutlarına oranla daha az tüyle kaplıdır. Yetişkin fındık farelerinin ağırlığı yaklaşık 12 ila 30 gram arasında değişmektedir. Boyları ise, burun kısmından kuyruk ucuna kadar toplamda 20 cm olacak şekilde büyüklüğe sahiptir. Dışkıları iki tarafı sivri ve çubuğu andıran bir görünüme sahiptir.

Fındık Farelerinin Beslenme ve Davranış Şekilleri

Daha çok otluk alanlarının yoğun olduğu bölgelerde, çiftlik alanlarında ve ağaçlık alanlarda yaşamayı tercih ederler. Oldukça korunaklı olan barınakları vardır. Yaşamlarını sürdürmek için ise hazır gıdaların olduğu yerlere daha yakın bölgelerde yaşamayı tercih ederler. Kabuklu yiyecek ( fındık ya da tohum ) onlar için vazgeçilmezdir. Ancak sadece bu besinlerle yetinmeyip buldukları her yiyeceği yiyebilirler. Her ne kadar doğada bulunan her şeyi yedikleri söylense de, bazı zamanlarda ilaçlama tekniklerinde kullanılan yemleri yemekten uzak dururlar.

Fındık fareleri kış uykularına yatmazlar. Yatmadıklarından dolayı da hava sıcaklıkları düştüğü mevsimlerde, barınmak için kendilerine sıcak mekanlar ararlar. Daha çok her daim sıcak olan evleri kendilerine mekan olan seçen fındık fareleri, altı boru ağızlarını, kapı boşluklarını ve kablo hatlarını kendilerine giriş yolu olarak seçerler.

Fındık Farelerinin Üremesi

Fındık fareleri kemirgenler içinde çok fazla üremeleriyle meşhur hayvanlardır. Dişi fındık faresinin 21 günlük süren bir hamileliği vardır ve bunun sonucunda ortalama 6 yavru birden doğurur. Her yıl da yaklaşık 8 defa doğurma özelliğine sahip olan fareler, oldukça çabuk çoğalabilmektedirler. Yavrular ilk doğduklarında, tüysüz, kapalı gözlü ve anneye bağımlı doğarlar. 3 hafta kadar emme dönemleri vardır. 3 haftanın sonunda ergin hale gelerek gezintiye ve hayatı öğrenmeye başlarlar.

Evinizi fındık farelerinin istila ettiğini anlamak oldukça kolaydır. Dışkıları, ayak izleri, ara sıra ortalıkta görünmeleri ve kemirme göstergeleri bir işarettir.