Kemirgenler, yeryüzünde bulunan bazıları zararlı bazıları zararsız canlılardır. Dış mekanlarda daha fazla olduğu görülse de, iç mekanlarda da istemesek de karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kemirgen sınıfından fare, evlerde bile sık sık dolaşmakta ve etrafa ciddi anlamda zarar vermektedir. Kablolu teknoloji araçlarına, mobilyalara, gıdalara, halılara ve aklınıza gelecek her türlü ev ve ofis eşyasına çok kolay bir şekilde zarar vermektedirler.

Farelerin İnsanlara Zararları Var Mıdır?

Fareler, insan hayatını olumsuz şekilde etkileyecek en önemli hayvanlardan biridir. Çünkü taşıdıkları salgı ile etrafa kolayca tehlikeli virüs, bakteri ve mikrop taşıyabilmektedirler. Farelerin en bilinen özelliğinden birisi de, salgıladıkları salgının insan ve hayvan üzerinde uyuşturucu etki bırakmasıdır. Uyuşma yüzünden insanlar ya da hayvanlar ısırıldıklarının farkına varmazlar ve bu da eğer derin bir uykuya sahipseniz oldukça tehlikeli bir durum oluşturur. Bilhassa kulak, burun, parmak gibi dışarıda bulunan uzuvlarda derin etkiler bırakabilirler.

Fare Yaşam Alanı Nerde Olur ve Nereleri Yuva Olarak Tercih Ederler?

Adaptasyon özellikleri oldukça kuvvetli olan fare familyası neredeyse her yere anında adapte olup; burada yaşamlarını devam ettirirler. Güçlü diş yapıları sayesinde de kendilerine yaşam alanı seçtikleri yerde beslenme konusunda sıkıntı yaşamazlar. Çok hızlı ürerler ve birbirinden farklı türleri oldukları için yaşam alanları da buna göre değişebilir.

fare ilaçlama

Yaban fareler:  adından da anlaşılacağı üzere özel bakım ve beslenme gerektirmeyen fare türleridir. Tarla faresi, kör fare ve çöl faresi gibi değişik türleri vardır. Tarla faresi diğerlerine göre daha zararlıdır. Çünkü tarla, sera, fidanlık gibi alanlarda bulunan mahsullere çok fazla zarar verirler.

Ev – çatı faresi: her yerde karşılaştığımız türlerdir.  Türler arasına en zararlılarıdır, bunun sebebi ise insanlarla iç içe yaşamasından kaynaklanır.

Lağım faresi: bir diğer adı da sıçan olan bu fareler, daha çok yer altlarında bulunan kanalizasyon borularında, lağımlarda yaşarlar.

Fareler Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Fareleri ortadan kaldırmak için çeşitli fare zehirleri kullanılabileceği gibi, fare istasyonu olarak kullanılan tuzak sistemi de kullanılabilir. Fareleri tamamen ortadan kaldırmak yerine ortamdan uzaklaştırmak ya da bulunan bölgelerdeki fareleri öldürmek amaçlı geliştirilen yöntemlerdir.

Fare İstasyonu Çalışma Sistemi

Fareler çok hızlı ve atik canlılardır. Eskisi gibi kapan kurarak yakalamak ya da fiziksel yöntemlerle öldürmeye çalışmak etki göstermemektedir.

fare ilaçlamada kullanılan kemirgen istasyonu

İstasyon yöntemi sayesinde farenin peşinde koşmak ya da düzenli olarak kapan kurmakla uğraşmazsınız. İstasyon yönteminde fare istasyon içine girerek orada bulunan fare ilacından tüketmeye başlar, dört ila altı saat içerisinde hastalanıp yuvasına geri döner. Fare yuvasında ölür bu sayede yuvada bulunan diğer fareleri de öldürmüş olursunuz. Kemirgen istasyonu sayfasından daha fazla bilgi alabilirsiniz.