Latince adı Order Hymenoptera olan eşek arısı, görünüşleri bakımından diğer türlerine göre değişiklikler gösterir. Çoğu türü, bir çift kanada ve kıstırılmış görünümlü bir karna sahiptir.  Renkleri de, siyah, mavi ve hatta metalik yeşile; boyutları ise milimetrik ölçüden santimetrik ölçülere kadar değişmektedir.

Eşek Arısının Özellikleri

Eşek arıları tekil yaşam ve çoğul ( sosyal ) yaşam olarak 2 gruba ayrılırlar. Yalnız yaşayan eşek arılarının kolonileri yoktur, yumurtlarlar ancak yumurtalarının çatlamasını beklemezler. Sosyal yaşayan eşek arıları ise, koloniler halinde yaşarlar ve sayıları 1000’ e kadar ulaşabilir. Sosyal yaşamın dişi eşek arıları, kovanda yaşar ve kovan içinde ne iş varsa hepsini bu dişi arılar yapar.

eşek arısı

Eşek arıları yırtıcı ve parazitik olarak da doğada görülmektedir. Yırtıcı olan eşek arısı türü, beslenmek için böcekleri öldürür ve bunları yerler. Ya da larvalarının beslenmesi için öldürdükleri böcekleri kullanırlar. Parazitik olan eşek arıları ise, yumurtalarını canlı olan örümcek ya da diğer asalakların üzerine bırakırlar.

Eşek arıları biyolojik müdahalede tarlalarda ve tarım alanlarında kullanılırlar. Diğer haşereleri yok etmek için eşek arılarını kullananlar vardır. Eşek arılarının birçoğu, çiçek nektarlarından beslenirler. Doğadaki bir görevi, polen taşımak olan eşek arıları ayrıca birden fazla sokma özelliğine de sahiptir.

Eşek Arılarının Üreme Şekli

Yaz aylarının son zamanlarına doğru, kraliçe arılar döllenmemiş halde yumurta üretirler. Gelecek yıl kraliçe arı olacak eşek arıları ise, erkek arılar tarafından döllenir. Döllenmiş olan kraliçe arılar güvenilir bir yerde yaşamlarını sürdürürler. Ancak koloninin geri kalan kısmı genelde kışın ölürler. Bahar geldiğinde kraliçe arılar yumurtlamaya başlarlar ve yumurtadan çıkan arılar, artık yeni kovanın işçi arıları olarak dünyaya gelmiş olurlar. Yeni haytalarında ise kovanı inşa edecek düzeyde olurlar. Aynı zamanda kraliçe arıların larvalarını da beslemek üzere görevlendirilmiş olurlar.

Yaşadığınız mekanın etrafında işçi arıların görünmesi ve kovanların olması bir istila belirtisi olabilir. Şayet eşek arıları tehlike olarak görülüyorsa, ilaçlama şirketleri ile görüşerek bu olaya bir çözüm bulabilirsiniz.