Deri böceği, bir diğer adı da uyuz böceği olarak geçen böcek türüdür. Ergin halde 7 – 9 mm boylarında, olgun halde ise 11 – 13 mm boylarında olan larvalar sarımsı renktedirler. Deri böceğinin dış görünüşü şu şekildedir; vücudunun sonunda bir kıl demeti vardır.

Deri Böceğinin Yaşam Koşulları Nelerdir?

Genellikle ergin haldeyken ağaç kabuklarında yaşamayı tercih ederler. Mayıs ve haziran aylarında ise uçarak yumurtalarını depo gibi güvenilir bölgelere bırakırlar. 10 – 15 gün içinde yumurtalar çatlayarak larvalar yumurtalardan çıkar. Yumurtadan çıkan larvalar etrafında buldukları besinler ile beslenerek yaşamaya başlarlar. Tıpkı karasineklerde olduğu gibi bir pupa evresi geçirirler. Bu evreyi rahat geçirmek için de kendilerine ortam hazırlarlar. Ortamlarını, tahta ve kurşun düzeninde delikler açarak oluştururlar. Açtıkları bu deliklerde pupa olmaya hazırlanırlar.

Deri böcekleri sıcaklık olarak 18 – 20 C’de yumurtalarını bırakır. Yumurtaların ergin hale gelmesi için 40 – 45 gün kadar bir süre gereklidir. Yıl içersinde ortalama 1 – 5 arası kadar döl verirler. Ergin hale gelen deri böceklerin ömrü ise 1 yıl kadar kısa bir süredir. Larvaların en sevdiği besinlerin başında peynir, et ve salam gelmektedir. Böylece etçil böcek türü de diyebiliriz. Başka türleri de olan deri böcekleri, deri ve kürk depolarında bulunan eşyalara ciddi anlamda zarar verir. İşverenleri ve üretimi de olumsuz yönde etkileyen deri böceği ile acil müdahale edilmelidir.

Deri Böceği İlaçlama Nedir ?

Deri böceği ile mücadele etmek tek başınıza yapabileceğiniz bir yöntem değildir. Çünkü hızlı bir şekilde çoğalan deri böcekleri herhangi doğal bir yöntemle kolay kolay ortadan kalkmaz. Profesyonel ilaç firmaları ile anlaşıp, etkili ve keskin kokulu ilaçlar kullanılarak deri böceklerinin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle büyük deri ve kürk fabrikaları ilaçlama firmaları ile sürekli iletişim halinde olarak ürettikleri ürünleri koruma altında tutabilirler.

deri böceği ilaçlama

Evde alabileceğiniz basit yöntemlerden biri keskin kokulu naftalinleri dolabınıza koymak olabilir. Ama bu az önce belirttiğimiz gibi geçici bir yöntemdir. Kokulu ilaçlar en etkili ve en garantili yöntemler arasında yer alır.