Evlerde bulunan halı, koltuk, yatak gibi hemen hemen her bölgede gözle görülemeyecek sayıda deri böceği ( akar – mite ) ile karşılaşmak mümkündür. Özellikle yaz aylarında bu parazitlerin evlerde çoğalması ile birlikte ev akarları alerjisi olması riskiniz oldukça yüksektir.

Deri Böceğinin ( Akar – Mite ) İnsan Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Deri böceği ( akar - mite)

Benim evimde kesinlikle deri böceği ( akar – mite ) yok diyen insan sayısı bir elin 5 parmağını geçmeyecek kadar az sayıda olma ihtimali oldukça fazladır. Çünkü biz insanlar her ne kadar titiz davranırsak davranalım ve her ne kadar hijyene önem verelim bu canlılardan sonsuza dek kurtulmamız mümkün değildir. Çünkü deri böceği ( akar – mite ) insanların deri döküntüleri ile beslenen ve bu beslenmeleri sayesinde hızla üreyen ve her yere yayılan canlılardır.  Derimizin dökülmesine de istesek de istemesek de engel olmak mümkün değildir diyebiliriz.

Ev akarlarının insan üzerindeki en büyük olumsuz etkisi de alerjik reaksiyonlar ile karşı karşıya kalmamızdır. Alerjik reaksiyonların belirtileri ise şu şekildedir:

Nezle ve burun akıntısı

Burunda ve kulakta tıkanma ve az duyma hissi

Astım rahatsızlığı

Egzama  (vücudun çeşitli yerlerinde rahatsız edici şekilde kaşınma hissi )

Saman nezlesi

Gözlerde sulanma ve buna bağlı olarak gözlerde yaşarma

Alerji olduğunuzu anlamak için ev ortamında kendinizi nasıl hissediyorsunuz ve dışarı çıktığınızda kendinizi nasıl hissediyorsunuz, bu iki hissi birbirleri ile karşılaştırarak kendi teşhisinizi ortaya koyabilirsiniz.

Her tarafı donanımlı yerde bile otursanız evde olduğunuz takdirde ister istemez deri böceği ( akar – mite ) ile aynı havayı solumak zorundasınızdır.

Deri Böceği ( Akar – Mite ) İle Başa Çıkma Yolları

Evinizi sık sık havalandırmak, sirkeli ve karbonatlı su ile arada bir temizlik yapmak ve sık sık elektrikli süpürge ile evinizi dip köşe süpürmek, geçici de olsa deri böceği ( akar – mite )  istilasından ve bu böceklerden kurtulmanızı sağlayacak bir yöntemdir. Ayrıca açık havada dolaşmak da sürekli akarlarla aynı ortamı paylaşmanızı engelleyecektir.