Latince adı Rattus rattus olan çatı faresi, 40 cm boylarına kadar ulaşmaktadır. Lağım farelerinden farklı olarak, vücutları daha ince ve küçüktür. Tüy renkleri kahverengi ya da siyah renktedir. Gözleri ve kulakları diğer farelere göre daha büyüktür. Ayrıca kürkleri daha yumuşaktır.çatı faresi

Çatı Farelerinin Yaşama, Beslenme ve Davranış Biçimleri

Çatı faresi, kendisine yaşam alanı olarak bina içlerini ya da bina altlarını tercih ederler. Bu yaşam alanları dışında çöp yığını ya da tahta yığınları gibi yerleri tercih edebilirler. Lağım farelerinin bilinen bir diğer özelliği de; çok iyi bir tırmanıcı olmalarıdır. Tırmanıcı özellikleri sayesinde de, binaların üst kısımlarına kolaylıkla çıkabilirler. Aynı zamanda lağım fareleri 12 mm kadar dar yerlerden kolaylıkla geçebilirler.

Lağım farelerinin beslenme şekli, hem etçil hem de otçul tarzdadır. Kısacası ne bulurlarsa yerler. Fakat en çok tercih ettikleri yiyecekler arasında kuruyemiş, meyve, sebze ve tahıllar yer alır. Dışkıları lağım faresin dışkısına benzer ancak fark olarak; iki ucu da sivri şekildedir.

Çatı Farelerinin Üreme Şekli

Çatı fareleri bir doğumda 4 ila 8 adet kadar yavru dünyaya getirirler ve yılda ortalama 6 defa döl verme özelliğine sahiptirler. Hayatta kalma süreleri 1 yıl kadar olan lağım faresi, yaşadığı bu süre içersinde çok fazla üreyebilirler.

Çatı Farelerinin İstila Belirtileri

Çatı farelerinin kürkleri yağlıdır. Herhangi bir yere sürttükleri zaman koyu renkte izler bırakırlar, bu izlerin yoğun olduğu yerlerden çatı faresi geçmiş demektir. Ayrıca geçtikleri bölgelere dışkılarını da bırakırlar. Farelerin dışarıda çok fazla görülmelerinin sebebi, yaşadığı alanların muhtemelen dağılmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Çatı Farelerinden Kurtulma Yöntemleri

İlk olarak almanız gereken önlemler arasında, evinizin etrafında bulunan boşlukları doldurmak olmaktır. En küçük boşlukları bile güçlü diş ve tırnakları ile geniş hale getirebildikleri için, bu boşluklardan kolay bir şekilde içeriye sızabilirler. Tırmanma özellikleri sayesinde ayrıca, saçaklardan ve evinize yakın ağaç tepelerinden de içeri girebilme ihtimalleri vardır. İlaçlama metotlarını ve fare istasyonu sistemini kullanarak tüm bu kemirgen sınıfında bulunan hayvanlardan kurtulmanız mümkündür.