Bit: asalak bir tür olup insan saçları üzerinde, vücutta  yaşayan böcek türleridir. İnsana bulaştığı takdirde geçmesi için biraz meşakkatli bir süreç gerekmektedir. Genelde kalabalık ortamlarda birbirine hemen geçen bir tür olup; daha çok okul, kreş gibi yerlerde çocuklara geçmektedir. Ancak bit bulaşması tehlikeli bir durum değildir bunun için de panik yapılmamalıdır. Sadece kaşıntıya sebep olup kötü bir görüntüye neden olmaktadırlar.

Bitler yumurtlayarak oluşumlarını tamamlarlar. Yumurtalarına sirke de denilen yavru bitler, kulak arkalarındaki saçlarda ya da ensede bulunan kıllara tutunarak yapışırlar.bit

Bitlerden Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Bit için bitkisel ve kimyasal çözümler geliştirilmiştir. Evde uygulayabileceğiniz basit birkaç adımla bitlerden tamamen kurtulabilirsiniz. Hatta son zamanlarda okul çağı çocukları için geliştirilmiş ve kişiyi rencide etmeyecek bir şekilde tasarlanmış bit tokaları üretilmiştir. Bit şampuanları da yine içerdiğinde bulunan karışım sayesinde etkili bir yöntem olarak kullanılabilir. Fakat bit yavruları yani sirkeler oldukça dirençli parazitler olduğu için bazen bu şampuanlar bile fayda etmemektedir. Kimyasal metotlar ise bazen insan derisi için zararlı olabilir.

Bitkisel yöntemlere başvurmak eskiden günümüze kadar uzanan ve oldukça etkili yöntemler arasındadır. Zeytinyağı kullanmak ilk sırada gelen çözüm yollarından biridir. Zeytinyağını tek başına değil Hindistan cevizi ile birlikte bir karışım oluşturarak kalıcı çözümler oluşturabilirsiniz. Böylece kötü kokan şampuanlar yerine güzel kokulu doğal bir ilaç hazırlamış olursunuz. Karışımı kullanma şekli ise şu şekildedir. Hazırlanan karışımla saçlar yıkanır, ardından elma sirkesi ile saçlar ıslatılır ve olmazsa olmaz bit tarağı ile saçlar taranır. Yumurtaların üremesi hızlı olduğu için, kafanızdan tamamen ayıklandığına emin olana kadar bu tarifi uygulamanızda fayda vardır.

Bir diğer yöntem de elma sirkesi kullanımıdır. Asidik özelliği sayesinde bit oluşumunu tamamen sona erdirmese de durdurmasına yardımcı olur.

Evde kullanabileceğiniz bitkisel yöntemlerin yanı sıra, ilaçlama yöntemlerinden yararlanmakta da fayda vardır. Çünkü çoğu zaman bireysel koruma mücadelesi işe yaramaz. Hele ki toplu alanların olduğu yerlerde hızlı bir şekilde bulaşma tehlikesi olduğu için, muhakkak profesyonel ilaçlama firmalarından yardım almalısınız. İlaçlama konusunda daha tecrübeli olan firmalar, size daha kesin çözümler üretir.

Bit İlaçlama Yöntemi

Bitler sadece canlı tüyleri ya da bedenleri arasında değil onlardan düşen deri ve tüylerin bulunduğu bölgelerde de yuva kurup yaşayabilirler. Alanda bulunan bitlerden maalesef bitkisel yöntemler ile kurtulamayız bu yüzden ilaçlama hizmeti almanız gerekmektedir.

bit ilaçlama

Bit ilaçlama hizmeti özel olarak hazırlanmış bit ilacının ortama püskürtülmesi ile yapılmaktadır. Anında çözüm sunmaktadır.