Bal için, yeryüzünde mucizevi besin olarak adlandırılan cümlenin karşıt anlamı desek yalan olmaz. Gerek homojen yapısıyla gerekse petekli haliyle, oldukça lezzetli olan balın üreticileri için de mucizevi üretici demek mümkün. Bahsettiğimiz üreticinin adı bal arısı. Arılar, genelde insana zarar veren, hatta toplu olarak soktuklarında ölüme kadar götüren canlılar olarak bilinir. Ancak; bilinenin aksine her arı için aynı durum geçerli değildir. Bizler her ne kadar bal arılarını tanıyoruz zannetsek de; aslında haklarında bilmediğimiz onlarca enteresan bilgiler mevcuttur. Arılar doğada çok farklı çeşitte ve sayıda bulunur. O yüzden her arı tehlikelidir ve soktuklarında ölümcül tehlikeler oluşturur, görüşü yanlış bir görüştür.bal arısı

Bal arılarının bilmediğimiz ve hiç tahmin etmediğimiz birbirinden farklı özellikleri vardır. İlk olarak belirtmek gerekirse; bedenlerinde pusulayı anımsatan bir yapı vardır. Bu yapı karınlarında bulunan ve oldukça küçük manyetik kristallerdir. Bu kristallerin sayesinde, besin kaynağına ya da kovanlarına çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirler. Çalışma orantıları ile tamamen ters orantılı bir mideye sahiptirler. Günde yaklaşık bir kilo bal toplayabilen bal arılarının mideleri, sadece bir toplu iğne başı kadardır. Buradan da anlaşılıyor ki, arılar oldukça hızlı ve çalışkan varlıklardır. En ilginç özelliklerinden biri ise, resim çekme kabiliyetlerinin olması ve doğadaki her çiçeğin resimlerini çekmeleridir. Böylece gördükleri çiçekleri hafızalarında tuttukları için, kolayca tanıyabilirler.

Bal Arısı Sosyal Canlılar Mıdır?

Sosyal canlılık, hayvanlar arasında kullanılan bir tabirdir. Bal arısı için de sosyal canlı kavramı geçerlidir. Yani yalnız yaşamayan canlılar anlamına gelmektedir. Koloni halinde yaşayan bal arıları; ana (kraliçe), işçi ve erkek arı ailesi olarak yaşamaktadır. Ailede; bir kraliçe arı, yüzlerce erkek arı ve yaklaşık on bin ila seksen bin arasında da işçi arı mevcuttur.

Bal Arılarına En Çok Hangi Mevsimde Bakım Yapılır?

Bal arısı bakımı, mevsimsel olarak değişkenlik göstermektedir. Her mevsim bakım yapılmalıdır, ancak en yoğun bakım gerektiren mevsim ilkbahardır. İlkbaharda bakım yapılırken dikkat edilen noktalar; kovanda herhangi bir hastalık olup olmadığı, arıların nasıl bir kış geçirdiği, kraliçe ( ana ) arının yaşama durumu, kovanda bulunan gıda miktarı, işçi arı sayısı ve yumurtlama durumudur.

Arıların Dışarı Alınma Zamanlar Ne Zamandır?

Arılar kış boyunca kovanlarında kalırlar. Kovanlar da açık alanlarda ya da kapalı alanlarda saklanmak üzere değişmektedir. Eğer koloniler, kapalı mekanlarda kışı geçirmişlerse, dışarı alım zamanları bölgeden bölgeye değişkenlik gösterir. Genellikle sahil kesimlerinde arıcılık yapan kişiler, kovanlarını açık mekanlarda kışlatırlar. Arıların ilk kontrolleri, havaların ısınmaya başlaması ile birlikte yapılır. Erik ağaçlarının çiçek açmasından havaların ısındığı anlaşılabilir. Açık havalarda hava sıcaklığının 14 – 17 derece olduğu zamanlarda ve saat dilimin 11 – 17 olduğu anlarda kontrollerin yapılması gerekir.

Kontrol esnasında kesinlikle kovanlar üşütülmemelidir. Aksi takdirde koloni üşütüldüğü zaman, yavruların büyütüldüğü 35 derecelik alanın eski ısısına dönüşmesi gerekmektedir. Bu ısıyı elde etmek için de arıların çok fazla bal yemeleri gerekmektedir.

Bal Arılarının Beslenme Şekli Nasıldır?

Besin kontrolü yapılırken hedeflenen nokta, kovanda bulunan bal polen miktarının yeterlilik durumudur. Stokta bulunan besinler yetersizse derhal pudra şekeri ve bal ile hazırlanan kek ile ya da şeker şurubu ile beslenme yapılır. Hazırlanan keklerin üretim izni olması, arı ailesinin daha güvenilir ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için önemli bir husustur.

Bal arıları için unutulmaması gereken bir nokta vardır. Bal arısı ilaçlaması kesinlikle yasaktır ve yasal olmayan bir yöntemdir.