Arı, yeryüzünde bulunan mucizevi böcek türlerinden biridir. Her ne kadar kuyruk kısmında taşıdığı iğne sebebi ile insanlara tehlikeli anlar da yaşatsa adeta bir şifa yuvasıdır. Üstelik çiçeklerden topladığı polenler ile de oldukça lezzetli doğal bal üretirler. Ürettikleri balın ne olursa olsun mikrop barındırmaması da yarı bir mucizevi olaydır. Ancak her güzel şeyin kötü bir yanı olduğu gibi, arılar da çeşitlerine göre çok fazla tehlike oluşturabilirler.

Arılara karşı alerjisi olan insanlar, arı tarafından sokulduğu takdirde dilde şişme ve boğulma hissi yaşayarak olumsuz bir alerjik reaksiyonla karşı karşıya gelir. Şayet kişi, yanında alerji ilacını taşıyorsa şanslı sayılır. Fakat hazırlıksız yakalanırsa ortaya istenmeyen durumlar çıkabilir.

Arılar En Çok Nerelerde Görülür?

Arı familyası genellikle çöp artıklarının olduğu yerlerde, meyve ağaçlarının sık ve çok olduğu yerlerde, şekerli yiyeceklerin olduğu yerlerde ve yeşillik alanların fazla olduğu yerlerde görülmektedir. Sıcak havayı seven arılar böyle havalarda dışarıda dolaşmayı çok severler ve işlerini yapmaya devam ederler. Ama yağmurlu ve soğuk bir hava varsa arılar için hiç de istenmeyen bir durumdur. Arılara çok bulaşılmadığı zaman arılar da geri bir dönüş sağlamaz. Ancak arıları kızdırdığımız zaman onlar da ister istemez etkiye tepki refleksini göstererek iğnelerini çıkarırlar ve kişiye zarar verirler. Özellikle arı kovanlarını karıştırmak tam bir felakettir. Böylesi durumlarda tek bir arıyla değil bütün bir kovan arıyla başa çıkmak durumunda kalırsınız. Eşek arıları ise bal ve sarıca arılara göre daha tehlikeli olup daha kalıcı hasarlar verebilir.

Arılarla Nasıl Mücadele Edilir?

Arılarla mücadele etmek eğer onlara uygun şartlar hazırlamış bir durumdaysanız pek de kolay değildir. Ancak iyi bir temizlik yapılmış çevre ve şekersiz bir yemek masası arıları yanınıza yaklaştırmamak için geçici bir çözümdür.  Arılardan kurtulmak için en etkili çözüm ilaçlama yaptırmaktır.

Arı ilaçlama yapılırken kokulu ilaçlama yöntemi tercih edilir. İlaçlama anında ilaçlama personeli dışında kimsenin bulunmaması gerekmektedir. Arıların daha fazla saldırgan olması sebebiyle sizlere saldırabilir ve zarar verebilirler.

Arı ilaçlama işleminin uzman bir personel olmadan yapılması çok tehlikelidir. Lütfen uzmanlardan yardım alınız.