Akrep, kuru yaşam alanlarını tercih eden ve pek çok farklı ülkelerde karşımıza çıkan türlerdir. Kurak ve çöl hayatını çok seven akrepler bu sıcak bölgelerde daha çok ürerler ve yaşamlarını devam ettirirler. Nem kaybını fazlasıyla yaşasalar da buna karşı direnç gösteren akrepler, susuz kaldıkları zaman yedikleri canlılardan su ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Hassa yapıları sebebiyle su kaynaklarına yakın yerlerde konaklamayı tercih ederler.

Akrep Yuvaları Nerelerde Olur?

Gece hayatlarını daha çok seven akrepler, gündüzleri gölge yerlerde gezinmeyi severler. Geceleri ise daha rahat bir şekilde yer üstünde dolaşırlar. Yuvalarını serin ve gölge olan toprak altına yaparlar.  Genellikle bir yuvada bir akrep yaşar. Bir başka yaşam alanları ise, kütük, kaya altı, yığın, çalı ve duvar dipleri gibi çok fazla ortalık olmayan yerlerdir.

akrep yuvası

Akrebin Yaşama ve Avını Yakalama Biçimi Nasıldır?

Akrepler, etçil beslenen bir türdür. Böcek, örümcek, kırkayak ve kene sevdikleri yiyecekler arasında en başta gelir. Avlama şekli ise oldukça ilginçtir, avlarının hareketlerinden kaynaklanan titreşim olayını önceden hissederek avını bekler yaklaşan avını hemen avlayarak yer. Genellikle saklanarak avını bekleyen akrepler, avlarının boyutu küçükse onları ezerek yer. Ancak kaplumbağa, kurbağa, fare gibi büyük avları varsa, kıskaçları ile bu avları yakalar. Kıskaçları ile yakaladıkları avı ise salgıladığı zehri ile etkisiz hale getirerek o şekilde yer.

Çeşitlerine göre akrepler, bazen yuvalarına gelen avları yerler bazense dışarıda avladıkları avlarla beslenerek yaşamlarını sürdürürler. Çok uzun süreliğine yuvasını terk eden akreplerin ise amaçları, eş bulmaktır ve yetişkin erkeklerin bunu yaptığı daha sık görülür.

akrep avlanma şekli

Akrepleri Yok Etme Metodu

Evlerde tehlike oluşturabilecek akrepler, su sızıntılarının olduğu yerlerde ( banyo, klozet vs.)  bulunurlar. Bu yerleri onarmak ya da bahçelerde bulunan yığınları dağıtmak, çalıları budamak gibi yöntemler biyolojik yöntemlerdir. Fakat tam çözüm olarak en etkili yöntem ilaçlamadır. Akrepleri ortadan kaldırmak için yetkili firmalar aracılığı ile iletişim kurarak ilaçlama yöntemine başvurulmalıdır. Zehirli akrepler hayati tehlike taşıdığı için en etkili ilaçlama tekniği ile yok etmek gereklidir.

Akrep İlaçlama Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Alanda akrep yoğunluğu tespit edildikten sonra akrep ilacı ile alan ilaçlanır. Akrep çok tehlikeli ve zararlı bir canlıdır bu yüzden ilaçlama anında deneyimli ilaçlama personeli dışında alanda kimsenin bulunmaması çok önemlidir.

akrep ilaçlama