Ağaç kurdu böceği; halk arasında ağaç kurtları mobilya ve tahta kurtları olarak bilinir. Genel olarak bir tahta kurdu sayılır. Bitkilerin üstünde ve evlerin nemli bölgelerinde yaşamayı tercih ederler.

tahta kurdu

Ağaç kurtlarının çene yapısı oldukça kuvvetlidir. Bu nedenle etrafında bulunan mobilya gibi sert tahta parçalarını kolayca kemirerek yiyebilirler. Özellikle evlerde yaşayan ağaç kurtları evlerde bulunan mobilya tarzı eşyalara ciddi anlamda zarar verir. Zarar verdiğini anlamak ise çok kolaydır. Bu bölgelere delik açarak ilerlerler. Gözle görülemeyecek kadar küçüklüğe sahip olan ağaç kurtları, yaklaşık 0.5 mm ve 3 mm aralarında boya sahiptirler. Beslenmeleri ve çoğalmaları nemli bölgelerde gerçekleşir.

Ağaç Kurdunun Yapısı Nasıl Olur?

Ağaç kurdu, kahverengi renge sahip olup, vücutları 3 bölümden oluşur. Baş, göğüs ve karın kısmından oluşan vücutları vardır ve bir çift de kanatları vardır. Uçarak istediği her bölgeye kolayca ulaşıp istediği şeye kolayca zarar verebilirler.

Ağaç Kurdu İlaçlama Nasıl Yapılır?

Ağaç kurdu ilaçlaması yapılması oldukça önemli bir konudur. İstilaları etrafa zarar verdiği için anında müdahale etmek gerekir.  Ağaç kurtları ile tek başınıza başa çıkmaya çalışmak beyhude bir çabadan ibarettir. Çünkü gözle görünemeyecek kadar küçük olan ve sayılarının ne kadar olduğunu bilmediğiniz bir türe karşı savaş açmak zordur. Ancak ağaç kurtları için geliştirilmiş ilaçlar etkili bir çözüm olarak geliştirilmiştir. Bu ilaçlar sayesinde yayılmış kurtlarla hızlı ve çabuk bir şekilde başa çıkabilirsiniz.

Ağaç kurtları insana zarar vermeyen ve suya yakın bölgelerde yaşamayı seven canlılar olduğu için, bir diğer uzak tutma yöntemi de temizlik ve nemsiz bölgeler oluşturmaktır. Temizlik işleminde evlerde bulunan mobilyalarınız nemli olarak bıraktığınız takdirde bu kurtların yuva yapmasına yol açmış olursunuz.

İlaçlama yapmadan önce güvenilir ilaçlama şirketleri ile iletişimde olmanızda fayda vardır. piyasada sahte ilaçlar satan firmalar olduğu için, etkisiz ilaç satanlar da çoktur. Bu da sizin hem boşa para vermenizi hem de ilaçlama için boşa zaman harcamanıza neden olur. Tanınmış markalar ve ambalajı açılmamış ürünler almanız önemli bir olaydır.